Jakie znasz zwyczaje sylwestrowe i noworoczne?

Bale sylwestrowe to dość nowy zwyczaj, staropolskie obchody Nowego oku były raczej skromne, gdyż na prawdziwe bale karnawałowe przychodził czas dopiero po Święcie Trzech Króli.

Mimo, że skromnie to jednak biesiadnie wchodzono w Nowy Rok. Niegdyś wierzono, że wraz z odejściem starego roku należy zakończyć wszelkie kłótnie. Dbano również o to, by nikt nie był sam w tę no między starym a Nowym Rokiem, dlatego świętowano ten dzień w gronie rodzinnym.

Wróżby andrzejkowe

W noc sylwestrową panny mogły powtórzyć wróżby andrzejkowe, widziano bowiem pewną analogię między Andrzejkami - kończącymi rok liturgiczny, a sylwestrem - kończącym rok kalendarzowy. Wierzono również, że tej nocy dziewice mogą ujrzeć postać przyszłego męża jeśli będą do północy wpatrywać się we własne odbicie w lustrze oświetlone blaskiem dwóch świec. Istniał też zwyczaj - wróżba mówiący o tym, czy panna wyjdzie za maż w następnym roku.

Ptysie z kremem - Kasia gotuje z Polki.pl

Wróżba dotyczyła ilości przyniesionych do domu polan na opał - ich parzysta liczba wróżyła zamążpójście.

Polecamy: Jak uniknąć gafy sytuacyjnej?

Zamążpójście wróżyły również łupinki orzecha z zapalonymi świeczkami pływające po wodzie - jeśli dwie łupinki spotkały się oznaczało to rychłe zamążpójście.

Istniał też inny zwyczaj znany bardziej z obchodów andrzejkowych - wróżba nakazywała rzucenie za siebie buta, jeśli upadł noskiem do drzwi- panna miała szansę na szybkie znalezienie męża. Istniał też zwyczaj wyganiania starego roku hukami strzelających rusznic, dziś dzieje się podobnie kiedy to huczny pokaz sztucznych oni kończy stary rok i zwiastuje rozpoczęcie Nowego.

Jaki Nowy Rok, taki cały rok

W tym staropolskim powiedzeniu upatrywano wróżb na cały nowy rok. Dbano więc o to, by się z nikim nie kłócić, nie złorzeczyć, obserwowano też pogodę. Co może nieco dziwić czekano na pochmurny i szary dzień Nowego Roku, co miało wróżyć urodzaj. 

Czytaj także: Andrzejki i Katarzynki

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)