Jakie znasz zwyczaje sylwestrowe i noworoczne?

Badania przeprowadzane w Meksyku w lokalach gastronomicznych potwierdziły, że zakaz palenia w miejscach publicznych wpływa pozytywnie na zdrowie klientów, jak i wyniki ekonomiczne lokali gastronomiczno-rozrywkowych
Bale sylwestrowe to dość nowy zwyczaj, staropolskie obchody Nowego oku były raczej skromne, gdyż na prawdziwe bale karnawałowe przychodził czas dopiero po Święcie Trzech Króli.
/ 31.12.2010 14:29
Badania przeprowadzane w Meksyku w lokalach gastronomicznych potwierdziły, że zakaz palenia w miejscach publicznych wpływa pozytywnie na zdrowie klientów, jak i wyniki ekonomiczne lokali gastronomiczno-rozrywkowych

Mimo, że skromnie to jednak biesiadnie wchodzono w Nowy Rok. Niegdyś wierzono, że wraz z odejściem starego roku należy zakończyć wszelkie kłótnie. Dbano również o to, by nikt nie był sam w tę no między starym a Nowym Rokiem, dlatego świętowano ten dzień w gronie rodzinnym.

Wróżby andrzejkowe

W noc sylwestrową panny mogły powtórzyć wróżby andrzejkowe, widziano bowiem pewną analogię między Andrzejkami - kończącymi rok liturgiczny, a sylwestrem - kończącym rok kalendarzowy. Wierzono również, że tej nocy dziewice mogą ujrzeć postać przyszłego męża jeśli będą do północy wpatrywać się we własne odbicie w lustrze oświetlone blaskiem dwóch świec. Istniał też zwyczaj - wróżba mówiący o tym, czy panna wyjdzie za maż w następnym roku.

Wróżba dotyczyła ilości przyniesionych do domu polan na opał - ich parzysta liczba wróżyła zamążpójście.

Polecamy: Jak uniknąć gafy sytuacyjnej?

Zamążpójście wróżyły również łupinki orzecha z zapalonymi świeczkami pływające po wodzie - jeśli dwie łupinki spotkały się oznaczało to rychłe zamążpójście.

Istniał też inny zwyczaj znany bardziej z obchodów andrzejkowych - wróżba nakazywała rzucenie za siebie buta, jeśli upadł noskiem do drzwi- panna miała szansę na szybkie znalezienie męża. Istniał też zwyczaj wyganiania starego roku hukami strzelających rusznic, dziś dzieje się podobnie kiedy to huczny pokaz sztucznych oni kończy stary rok i zwiastuje rozpoczęcie Nowego.

Jaki Nowy Rok, taki cały rok

W tym staropolskim powiedzeniu upatrywano wróżb na cały nowy rok. Dbano więc o to, by się z nikim nie kłócić, nie złorzeczyć, obserwowano też pogodę. Co może nieco dziwić czekano na pochmurny i szary dzień Nowego Roku, co miało wróżyć urodzaj. 

Czytaj także: Andrzejki i Katarzynki

Redakcja poleca

REKLAMA