Andrzejki i Katarzynki

Andrzejki i Katarzynki

Są to raczej pogańskie zwyczaje, choć nadal celebrowane. Mają bardzo odległy rodowód, a mimo to pamięć o nich pozostaje.
/ 30.11.2010 16:27
Andrzejki i Katarzynki

Większa popularnością cieszą się oczywiście Andrzejki, a to prawdopodobnie dlatego, że zgodnie z pewnym ogólnie przyjętym przekonaniem - choć nie wszyscy dają mu wiarę - to kobiety bardziej dążą do zamążpójścia niż mężczyźni do ożenku.

Jak zorganizować wieczór andrzejkowy

Wieczór andrzejkowy nie może obyć się bez wróżb: lania wosku i ustawiania butów. Jednak jest to wersja raczej miejska. Warto zorganizować taki wieczór w gospodarstwie agroturystycznym i do wróżb "wykorzystać" zwierzęta. Czarna kura wskaże, która z dziewcząt wyjdzie za mąż, będzie to ta, której imię znajduje się na kartce przymocowanej do kulki pieczywa, która kura dziobnie pierwszą. Przydać się może także czarny kot z białą - dziewczęta powinny stanąć wokół niego w ciasnym kole - jeśli koło Twoich nóg będzie chciał się wydostać na zewnątrz to znak, że pierwsza wyjdziesz za mąż. Można też wróżyć ze snów. Ale zanim ukochany Ci się przyśni - musisz cały dzień pościć, albo nawet wody sobie odmawiać.

Tuż przed snem wolno zjeść Ci słonego śledzia - a kiedy zaśniesz może przyśni ci się przyszły mąż. Możesz też go skusić nadgryzając jabłko i kładąc je pod poduszkę - ukochany może się na nie skusi, albo odwiedzi Cię we śnie.

Polecamy: Jak powinny wyglądać zaręczyny?

A teraz coś dla Panów

Choć istnieje przekonanie, że mężczyźni niezbyt garną się do zamążpójścia to i oni niegdyś chcieli wywróżyć sobie żonę. Najlepiej nadawała się do tego celu wigilia świętej Katarzyny. Chłopcy wróżyli sobie podobnie jak dziewczęta - ze snów. Zatem postaraj się zapamiętać, co tej nocy Ci się przyśni. Biała kura - Twoja żona będzie panną, czarna kura - wdową, kura z kurczętami - wdową z dziećmi, sowa - oznacza ponurą choć mądrą żonę, a siwy koń - wróży kawalerstwo. Jest też inna możliwość - może przyśnić Ci się kobieta - przyszła małżonką.

W tym celu powinieneś położyć pod poduszką skradzioną halkę lub wytrzeć po wieczornym myciu twarz spódnicą wiszącą na sznurze. Zatem do dzieła i powodzenia. 

Czytaj także: Jak zachować się na randce?