Czy wypada wysłać życzenia sms-em ?

Wysyłanie życzeń sms-em - gafa czy nie?
Wchodzisz na stronę internetową, ściągasz gotowy szablon wiadomości, kopiujesz go do swojej skrzynki nadawczej, zaznaczasz wszystkich znajomych i wysyłasz. Nic prostszego – problem pojawia się dopiero wtedy, kiedy połowa Twoich znajomych odpisując Ci na życzenia, używa tego samego schematu. Otrzymujesz identyczne życzenia od niemalże wszystkich. I właśnie wtedy pojawia się pytanie, czy warto wysyłać życzenia sms-em?
/ 14.01.2010 14:59
Wysyłanie życzeń sms-em - gafa czy nie?

Savoir-vivre nie przekreśla radykalnie wysyłania życzeń sms-em. W dzisiejszej dobie jest to wygodne i szybkie rozwiązanie. Nie zawsze także możemy się dodzwonić – wtedy krótka wiadomość tekstowa jest dla nas idealnym rozwiązaniem. Należy jednak wiedzieć, komu wypada wysłać życzenia w takiej formie, a komu nie. Specjaliści przestrzegają dodatkowo, aby nie wysyłać gotowych szablonów ściąganych z różnych stron internetowych. Korzystają z nich miliony użytkowników i im ciekawsza rymowanka, tym większe prawdopodobieństwo, że wiele osób zechce ją wysłać swoim znajomym. Po otrzymaniu kolejnej takiej samej wiadomości możemy poczuć się lekko sfrustrowani i niedocenieni.

Zobacz też: Savoir-vivre w miejscach publicznych - od A do Z

Dlatego lepiej wymyślić coś swojego. Jeśli zakładamy, że w życzeniach najważniejsze jest to, że je wysyłamy, to napisanie nawet kilku oklepanych, starych zwrotów powinno zostać docenione. Co więcej, użycie zwykłych, prostych słów może odróżnić nas od pozostałych, którzy kopiują rymowanki ze stron internetowych.

Jak odbierane są życzenia wysłane smsem?

Więcej czasu i poświęcenia wymaga wysłanie zwykłej kartki z życzeniami. Dlatego jest ono przez nas lepiej odbierane. Wysłanie kartki oznacza, że ktoś o nas wcześniej pomyślał, wysilił się – kupił pocztówkę, wysłał ją odpowiednio wcześniej – tak, by dotarła na czas.

Życzenia wysyłane smsem wymagają o wiele mniej poświęcenia – wystarczy napisać kilka słów na przykład podczas jazdy autobusem lub, co gorsza, ściągnąć gotową wiadomość ze strony internetowej. Dlatego osoba, której wysyłamy życzenia ściągnięte z Internetu może poczuć się nieco niedoceniona lub zaniedbana – przecież użycie takiej formy nie kosztuje nas wiele wysiłku.

Jednak ryzyko, że kartka nie dojdzie na czas powoduje, że coraz mniej osób decyduje się na ich wysyłanie. Ostatnio bardzo popularne stały się wiadomości mailowe – są dłuższe niż sms-y, bardziej rozbudowane i bogatsze w treść. I, co najważniejsze, tworzymy je sami.

Dobrze jest także zadzwonić do osoby, której chcemy złożyć życzenia. Poczuje się o wiele przyjemniej, niż w momencie dostania sms-a, który może zagubić się w gąszczu pozostałych. Ponadto rozmowa telefoniczna jest bardziej oficjalna niż wysłanie życzeń wiadomością tekstową, czy mailem.

Zobacz też: Savoir-vivre w miejscach publicznych - od A do Z

Komu wypada wysłać smsa z życzeniami, a komu nie?

Osobie, którą darzymy szacunkiem, a z którą nie łączą nas bliskie więzi, nie wypada wysyłać sms-ów z życzeniami. Najlepszą formą komunikacji jest tutaj kartka świąteczna. Możemy pozdrowić w ten sposób ciotkę, która mieszka w innym mieście lub za granicą, znajomych rodziny, dawnego sąsiada.

Dla osób w naszym wieku sms będzie dobrą formą kontaktu – jest szybki i wygodny. Poza tym możemy obdzielić jednym tekstem kilka osób. Większość z nas akceptuję tę formę komunikacji i z pewnością odpisze nam życzenia zwrotne.

Do osób bliskich, rodziny nie wypada wysyłać smsów, ani maili, ani nawet kartek świątecznych! Najlepiej jest po prostu zadzwonić i powiedzieć kilka ciepłych słów oraz złożyć życzenia. Będzie to naturalną formą kontaktu – jeśli wyślemy kartkę do babci, mieszkającą w dodatku w tym samym mieście, co my, zrobi się jej przykro! Oczywiście możemy także odwiedzić naszych bliskich i złożyć im życzenia osobiście.

Redakcja poleca

REKLAMA