Wiaderko czy wanienka – pierwsza kąpiel noworodka

Jakie korzyści wynikają z kąpieli niemowlęcia? Czy kontakt z rodzicem podczas kąpieli malucha może wpływać na rozwój emocjonalny dziecka? Kiedy warto zdecydować się na zmianę metody kąpieli? Jakie są plusy i minusy kąpania dziecka w wanience oraz w wiaderku? Czy kąpiel może być wstępem do nauki pływania?

fot. Fotolia

Na co zwrócić uwagę podczas kąpieli malucha?

Najważniejszym celem kąpieli niemowlęcia jest utrzymanie higieny całego ciała. Aby to osiągnąć, należy dokładnie umyć wszystkie fałdy i załamania na ciele dziecka. Najważniejsze okolice to szyja, pachwiny, miejsca intymne, zgięcie łokci, pod paszkami. Swobodny dostęp do tych miejsc umożliwi najlepiej pozycja horyzontalna ciała. A taką najlepiej uzyskać w wanience.

Podczas mycia należy także staranie przemywać skórę na głowie, delikatnie obmywając ją ręką. Ta czynność zapobiegnie powstawaniu tzw. ciemieniuchy. Tu również najlepiej sprawdzi się wanienka.

Mama na rynku pracy

Kąpiel a rozwój emocjonalny dziecka

Dodatkowo, poprzez stały kontakt wzrokowy i słowny z dzieckiem ułożonym wzdłuż przedramienia, i z bezpiecznym trzymaniem jego głowy powyżej lustra wody, rodzic może nawiązywać pozytywne relacje z maluszkiem. Ta wspólna zabawa zaowocuje w przyszłości zbudowaniem wzajemnego zaufania i rozbudzi potrzebę wspólnego spędzania czasu.

Warto wiedzieć: Pierwsza kąpiel noworodka – jak się przygotować?

Kąpiel – preludium do nauki pływania

Wanienka to także dobry wstęp do polubienia przez dziecko środowiska wodnego, przyszłych kąpieli zarówno na basenie jak i w morzu czy w jeziorze. Swoboda ruchu kończyn, a szczególnie odciążenie jakie daje woda, służy dziecku w prawidłowym rozwoju stawów i zakresu ich działania. 

Wady i zalety wanienki i wiaderka

Owszem kąpiel w wanience wymaga – szczególnie na początku, kiedy rodzic jest jeszcze niewprawiony – większej uwagi i koncentracji podczas mycia niemowlaka, ale późniejsze korzyści wynagradzają to potem z nawiązką. 

Mycie dziecka w wiaderku wydaje się rodzicom na początku wygodniejsze, ale są to tylko pozory. Poza tym dziecko ma ograniczone ruchy, umycie głowy staje się nie lada problemem, a i przyjemności jest także niewiele.

Kiedy kąpać dziecko w wiaderku, a kiedy w wanience?

Co innego, kiedy mamy starsze dziecko, wtedy wiaderko bardzo się przydaje. Wiaderko jest bezpieczne, a swoje zadanie, czyli utrzymanie higieny ciała, odpowiednio dobrze spełnia.

Podsumowując: wanienkę dobrze jest wybrać w pierwszych miesiącach życia dziecka, a następnie po około 9 miesiącach stosować zamiennie raz kąpiel w wanience, a raz w wiaderku.

Autor: Katarzyna Wójcik-Brylska, Doula.

Zobacz także: Pierwszy miesiąc życia dziecka

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
Jot/wczoraj
Hmmm... Korzystamy z wiaderka od 3 miesięcy. Synek - wcześniak nabawił sie urazu do kąpieli w wannie w szpitalu. Płakał do czerwoności. Wiaderko było dla nas wybawieniem. Skończyły sie wrzaski i stres związany z kąpielą. Juz przy pierwszej kąpieli nie było płaczu. Nie wierzyłam, ze dzieci same miga sie odpowiednio ułożyć ale tak naprawdę jest. Jakby od razu wiedział o co chodzi. To dla niego naturalna pozycja z łona, czego nie można powiedzieć o wanience. Jest wreszcie dokładnie umyty i nie wzbrania sie przed tym. Rehabilitant wypowiedział sie pozytywnie pod warunkiem żeby pilnować pozycji embrionalnej, ale to zapewnia sama konstrukcja wiaderka. Synek uwielbia kąpiele, jest ruchliwy w wodzie, czym zmniejszył sobie dolegliwości brzuszne. Dziwi mnie zalećenie używania wiaderka od 9 miesiąca. Niby dlaczego ? Tym bardziej ze wiaderko służy do roku. Wystarczy przeczytać informacje producenta. Zdecydowanie polecam zwłaszcza jako remedium na stres przy kąpieli. Jeśt sama zabawa i dużo cieplej bo całe ciałko jest zanurzone w cieplej wodzie no i mniejsza powierzchnia parowania wiec woda dłużej ciepła. Głowę zostawiam suchą i myję na końcu.
~Mamparena/rok temu
U mnie też tylko wanienka, słyszałam o wiaderkach, ale nawet nie wiem jak to się robi i nie widzę potrzeby. Dziecko musi się potaplać w wodzie. I dodatkowo polecam kąpać maluch w krochmalu http://www.twojecentrum.pl/informacje_matka_i_dziecko.php?id=624 Na szczególną uwagę zasługuje ninio biolife. Zobaczysz różnicę w wyglądzie skóry :)
~Olga_Kw/2 lata temu
My tradycyjnie od początku wanienka, jakoś nie mogę się przekonać do wiaderka. CO do samej kąpieli bywa różnie, największy kłopot zawsze z myciem główki. Ale w sumie odkąd mamy kubek do spłukiwania główki taki BabyOno z dwoma komorami jest lepiej.
POKAŻ KOMENTARZE (4)