Pierwsza kąpiel noworodka – jak się przygotować?

Pierwsza kąpiel noworodka to ogromny stres dla świeżo upieczonych rodziców. Dlaczego? Powodów jest wiele. Zdecydowana większość młodych mam i tatusiów zgodnie twierdzi, że problem tkwi w ilości szczegółów, o które należy zadbać, przygotowując wieczorną toaletę. Właściwa temperatura wody i pomieszczenia, w którym jest kąpany maluszek, dbałość o odpowiednią ilość wody w wanience, przygotowanie niezbędnych akcesoriów i kosmetyków do wieczornej pielęgnacji… A to dopiero początek. Jak przygotować się do pierwszej kąpieli noworodka? Jak pokonać własne lęki oraz obawy i zadbać o komfort, zdrowie i bezpieczeństwo noworodka?
/ 09.11.2012 08:45

Jak przygotować się do pierwszej kąpieli noworodka?

Polecamy: Jak pielęgnować skórę noworodka?

Aby wieczorna toaleta maluszka przebiegła sprawnie i była dla pociechy wyłącznie źródłem przyjemności, warto się do niej odpowiednio przygotować. Im więcej będziesz wiedzieć i im lepiej będziesz zorganizowana, tym pewniej poczujesz się w nowej dla siebie roli. A to nie jest bez znaczenia dla komfortu i poczucia bezpieczeństwa maluszka. Od czego więc zacząć?

  • Zadbaj o odpowiednią temperaturę pomieszczenia, w którym kąpane jest dziecko. Idealnie byłoby, gdyby temperatura w łazience czy pokoju wynosiła około 25 stopni C.
  • Sprawdź, czy woda w wanience jest odpowiednio ciepła. 37 stopni to, jak przekonują specjaliści, temperatura idealna.
  • Dopóki nie nabierzesz sprawności i pewności, nie stosuj żadnych płynów czy balsamów do kąpieli zawierających np. oliwę. Dzięki temu istotnie ograniczysz ryzyko wyślizgnięcia się maluszka z twoich rąk.
  • Zawsze miej pod ręką kosmetyki i akcesoria, które są niezbędne do wieczornej pielęgnacji szkraba, np. zestaw kąpielowy Beaba. W skład takiego zestawu wchodzi m.in. specjalny termometr do pomiaru temperatury wody, ręcznik kąpielowy frotte z kapturem, a także drobne akcesoria, które ułatwiają pielęgnację maluszka, m.in. grzebień,  szczoteczkę do włosów czy specjalne nożyczki do paznokci dla niemowląt.
  • Niemowlęta należy myć mydłem lub płynem przeznaczonym do pielęgnacji delikatnej skóry najmłodszych.

Pierwsza kąpiel noworodka bywa trudna i okupiona obawą. Zwykle bowiem boimy się tego, co nieznane. Potrzebnie? Nie, niepotrzebnie. Odpowiednie przygotowanie się do pielęgnacji pociechy wystarczy, aby maluszek w kąpieli czuł się dobrze, a rodzic komfortowo.

Polecamy: Sposób na kąpiel bez płaczu

Źródło: Materiały prasowe Pawłowska Media/ (dr)

Zobacz także: Jaka woda jest dobra dla dzieci i niemowląt?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)