Co student powinien jeść podczas sesji?

Orzechy to doskonałe źródło magnezu oraz witaminy E, która chroni komórki naszego organizmu, w tym mózgu oraz krwinek czerwonych dostarczających do mózgu tlen, przed niszczącym działaniem wolnych rodników
Sesja... Długie, często nocne godziny spędzone w książkach i gorączkowa próba przyswojenia półrocznej wiedzy w ciągu kilku-kilkunastu godzin, wystawiają umiejętność koncentracji i pamięć na najwyższą próbę. Co student powinien jeść podczas sesji? Jakie produkty pobudzą mózg studenta do pracy?
Orzechy to doskonałe źródło magnezu oraz witaminy E, która chroni komórki naszego organizmu, w tym mózgu oraz krwinek czerwonych dostarczających do mózgu tlen, przed niszczącym działaniem wolnych rodników

Sięgnięcie po kawę czy słodkości wywołują jedynie krótkotrwały efekt. Prawdziwe rezultaty daje odpowiednia dieta, sen oraz dotlenienie organizmu.

W czasie sesji sięgaj przede wszystkim po:

Węglowodany złożone

Mózg zużywa codziennie do swojej pracy około 150 g czystej glukozy, co stanowi 600 kcal. Najlepszym źródłem energii dla mózgu są węglowodany złożone, które znajdziesz w ziarnach zbóż, makaronach, ryżu, kaszach, pieczywie razowym i ziemniakach. Energia uwalnia jest z tych produktów stopniowo, co zapobiega gwałtownym spadkom poziomu glukozy we krwi i warunkuje jej stałe dostarczanie do mózgu.

Źródła lecytyny

Lecytyna wpływa stymulująco na komórki układu nerwowego, zwiększając koncentrację, refleks i poprawiając pamięć. Najlepsze źródła lecytyny to kiełki pszenicy, maślanka, soja oraz orzechy.

Zobacz także: Co powinnaś wiedzieć o witaminie płodności?

Tłuste ryby

Zawierają kwasy tłuszczowe omega 3, które są niezbędne dla prawidłowej pracy mózgu. Najlepsze są łosoś, makrela, śledź i sardynki.

Gorzka czekolada

Jest źródłem antyoksydantów oraz substancji o działaniu zbliżonym do kofeiny. Ponadto kakao zawiera magnez niezbędny do prawidłowej pracy komórek nerwowych.

Orzechy

Orzechy to doskonałe źródło magnezu oraz witaminy E, która chroni komórki naszego organizmu, w tym mózgu oraz krwinek czerwonych dostarczających do mózgu tlen, przed niszczącym działaniem wolnych rodników.

Jagody

Badania wykazały, że jagody, dzięki dużej zawartości flawonoidów, doskonale poprawiają umiejętność nauki oraz zdolności motoryczne.

Siemię lniane i zarodki pszenne

Warto dodać łyżkę do jogurtu lub musli. Są źródłem lecytyny, cynku, witaminy E oraz kwasów tłuszczowych omega 3.

Pestki dyni

To cenne źródło wielu witamin i składników mineralnych ma zbawienny wpływ na układ nerwowy. Usprawniają prace mózgu, usuwają toksyny, poprawiają pamięć i koncentrację.

Zielona herbata

Zawiera kofeinę, która ułatwia koncentrację i rozjaśnia umysł, jednak jej działanie, w porównaniu do kofeiny zawartej w kawie, jest bardziej skuteczne i długotrwałe.

Zobacz także: Lista pokarmów zalecana w diecie strukturalnej

A ponadto:

1. Wysypiaj się. Nieprzerwany, nocny sen wzmacnia połączenia pomiędzy komórkami nerwowymi i wpływa korzystnie na zapamiętywanie. To właśnie wtedy mózg przetwarza i „segreguje” nabyte w ciągu dnia informacje.

2. Wyjdź na spacer, aby pooddychać świeżym powietrzem i dotlenić mózg. Narząd ten nie jest w stanie sprawnie funkcjonować bez dostatecznej ilości tlenu i twoja nauka będzie mało efektywna.

3. Zjadaj 4-5 małych posiłków w ciągu dnia. Obfity posiłek prowadzi do wzrostu temperatury ciała oraz powoduje odpływ części krwi z mózgu do jamy brzusznej. Wywołuje to uczucie senności i znużenie.

4. Wypijaj codziennie dużo wody mineralnej, która wspomaga przemiany biochemiczne w mózgu.

Redakcja poleca

REKLAMA