Cel główny: zapamiętanie pisowni wyrazów z „rz” niewymiennym
Cele operacyjne:
- usprawnia pracę obu półkul mózgowych, przekracza środkową linię ciała;
- ćwiczy umiejętność wypowiadania się;
- usprawnia grafomotorykę;
- ćwiczy poprawną pisownię wyrazów;
- usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową;
- ćwiczy pamięć słuchową.
Metody: słowna - praktycznego działania
Formy: zbiorowa - indywidualna - jednolita
Środki dydaktyczne: tablice ścienne z regułami ortografii, materiały piśmiennicze, komputery
Polecamy: XI scenariusz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych
Zobacz także: X scenariusz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych
Przebieg zajęć:
Część I
- Gimnastyka mózgu P. Dennisona – zestaw wspomagający przekraczanie środkowej linii ciała (ruchy naprzemienne, leniwe ósemki, słoń, motyl na suficie, pozycja Cooka, punkty na myślenie). Ćwiczenia przedstawia grupie wybrane dziecko, wspomagane przez prowadzącego. W trakcie wykonywania poszczególnych ćwiczeń dzieci recytują pasujące doń wierszyki;
- Omówienie prac domowych. Przypomnienie zasad pisowni wyrazów z „rz”.
Część II
- Rytualna rundka – wypowiedzi ustne: Co będę robił dziś popołudniu;
- Ćwiczenia grafomotoryczne: pisanie po śladzie na dużych i małych powierzchniach, pisanie jednoczesne oburącz.
Część III
- Przedstawienie pisowni wybranych wyrazów z „rz” niewymiennym (tablice ortograficzne);
- Praca z tekstem: podkreślanie wyrazów z „rz” niewymiennym w tekście, uzupełnianie luk w tekście wyrazami z „rz” niewymiennym, rozwiązywanie rebusów z hasłem z „rz” niewymiennym.
Część IV
- Chodzenie po sali i wyszukiwanie przedmiotów z „rz”.
Część V
- Powtórzenie nowych treści – praca z komputerem;
- Omówienie prac domowych.