Na zatoki dla dzieci - jak skutecznie leczyć

Na zatoki dla dzieci - jak skutecznie leczyć fot. Fotolia
Jeśli dziecko ma ciągle katar, 
to chore mogą być też zatoki. 
Ich zapalenia nie wolno 
lekceważyć. Jak zatem je skutecznie leczyć?
Agata Bernaciak / 20.10.2015 11:50
Na zatoki dla dzieci - jak skutecznie leczyć fot. Fotolia

Jak powstaje zapalenie zatok u dziecka?

Z

atoki są połączone z nosem wąskimi szczelinami. Gdy dziecko ma katar, to wydzielina od razu pojawia się też w zatokach. Po kilku dniach staje się gęsta, zatyka przejścia między nimi a nosem. W zatokach są wtedy świetne warunki dla rozwoju bakterii. Nieleczone zapalenie zatok może spowodować nawet zapalenie oczodołu i opon mózgowo-rdzeniowych. 



Jak poznać, że dziecko ma chore zatoki?


Katar trwa dłużej niż 2 tygodnie, jest gęsty, maluchowi trudno go wydmuchać. Wydzielina wcale nie musi wyciekać z nosa, może też ściekać po tylnej ścianie gardła. Innym objawem jest kaszel. Pojawia się zwłaszcza w nocy i nad ranem. Malec jest zmęczony, apatyczny. Nie chce jeść. Starsze dziecko skarży się na bóle głowy. Nasilają się przy pochylaniu. Często pojawiają się też bóle w okolicach oczu.




Czy konieczne jest wykonanie badania RTG na zatoki u dzieci?

Zwykle lekarz rozpoznaje zapalenie zatok po samych objawach. Najlepiej jednak iść do laryngologa, który dokładnie obejrzy nos i stwierdzi, czy nie ma w nim innych zmian, które mogą powodować podobne objawy (np. polipy, krzywa przegroda nosowa). Rentgen nie jest zalecany, gdyż niewiele daje. Znacznie dokładniejszym badaniem jest tomografia komputerowa.

Jak leczy się chore zatoki u dziecka?


Najważniejsze, żeby wydzielina spływała z zatok. Dziecko trzeba więc uczyć wydmuchiwania nosa. Bardzo pomocne jest również płukanie nosa, np. preparatami zawierającymi wodę morską. Lekarz zwykle zaleca też podawanie leków mukolitycznych rozrzedzających wydzielinę oraz takich, które zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa.

Czy na zatoki dla dzieci konieczny będzie antybiotyk?

W pierwszych dniach można spróbować leczyć dziecko prostymi środkami, jeśli jednak objawy nie mijają, trzeba podać antybiotyk. Leczenie trwa długo: minimum to 10–14 dni, a czasem trzeba je przeciągnąć nawet do 4 tygodni. Terapii nie wolno przerywać!

Dlaczego zapalenia zatok powtarzają się?


Bakterie w zatokach mają bardzo dobre warunki do rozwoju. Niektóre z nich tworzą tzw. biofilm: otaczają się cienką powłoką, która działa jak bariera 
i nie pozwala na wniknięcie leku do zarazków. Poza tym w zatokach znajduje się bardzo dużo zakamarków, w których bakterie mogą przetrwać, a po zakończeniu leczenia znów zaczynają się namnażać.

Jak chronić malca przed powtórnym zachorowaniem?


Trzeba wzmocnić jego odporność. Bardzo pomaga leczenie klimatyczne, dlatego warto jechać z malcem nad morze,
 w góry. Jeśli dziecko niedawno chorowało i brało antybiotyk, powinno dostawać przez 2-3 tygodnie probiotyk (np. Dicoflor, Trilac, Lacidofil). Gdy to nie pomoże, lekarz może zalecić podawanie szczepionek uodparniających (np. Broncho-Vaxom, Luivac).

Dowiedz się więcej o zdrowiu dziecka:


konsultacja: dr n. med. Ewa Nowakowska-
Szyrwińska, laryngolog, Instytut Matki i Dziecka<
na podstawie artykułu opublikowanego w magazynie Mamo to ja

Redakcja poleca

REKLAMA