Nawilżanie
Przede wszystkim zadbaj, by w pokoju, gdzie jest malec, nie było gorąco i sucho, bo to utrudnia oddychanie. Temperatura nie powinna przekraczać 21°C. Jeśli jest wyższa, przykręć kaloryfery. Przyczyną kłopotów z oddychaniem często jest zbyt wysuszone powietrze. Takie będzie przez cały sezon grzewczy, dlatego warto na stałe powiesić na grzejnikach nawilżacz i zadbać, by zawsze była w nim woda. Możesz też włączyć nawilżacz elektryczny, ale nie zamieniaj pokoju w saunę, gdyż zbyt duża wilgotność sprzyja namnażaniu się bakterii, wirusów, grzybów, a także uczulających roztoczy kurzu domowego. Często wietrz też pokój, oczywiście tak, by nie robić przeciągu. Najlepiej na czas wietrzenia zabierz malca do drugiego pokoju.
Picie
Zakatarzony maluszek nie musi jeść, za to powinien dużo pić. I to nawet więcej niż przed chorobą. To bardzo ważne, bo duża ilość napojów nie pozwoli na zagęszczenie wydzieliny w nosku, co znacznie utrudniłoby jej pozbycie się. Dla niemowlęcia najlepsze napoje to pokarm z piersi (lub mleko modyfikowane), woda (niskozmineralizowana, butelkowana), ziołowe oraz owocowe herbatki (malinowa, rumiankowa, z dzikiej róży, czarnego bzu – można je podawać już od siódmego miesiąca). Gdy smyk ma już 10 miesięcy i nie jest alergikiem, możesz mu je posłodzić miodem.
Układanie
Niemowlę nie potrafi wydmuchać nosa, dlatego trzeba mu pomóc pozbyć się wydzieliny. Przede wszystkim nie układaj go w łóżeczku płasko na pleckach, gdyż wtedy będzie mu ona spływać do oskrzeli i płuc. Gdy malec nie śpi, połóż go na brzuszku (katar zacznie sam wyciekać). Będzie też bardzo zadowolony na twoich rękach. Na czas snu zaś układaj go na boczku (raz jednym, raz drugim) lub na pleckach, ale wtedy podłóż coś pod przednie nogi łóżka(np. książki), by maluszek nie leżał płasko. Będzie mu łatwiej oddychać.
Oczyszczanie
Posmaruj dziecku zewnętrzną część nosa maścią majerankową: jej delikatny zapach ułatwi oddychanie. Kilka razy dziennie (szczególnie przed karmieniem i spaniem) zakraplaj sól fizjologiczną (po kropli do każdej dziurki). Dobre są też preparaty wody morskiej (np. Stérimar, Marimer, Disnemar, sprej do nosa Nivea Baby), a także homeopatyczne krople na katar (Euphorbium). Po podaniu preparatu połóż dziecko na brzuszku i oklep mu plecki. Możesz też oczyścić nos gruszką lub specjalnym aspiratorem z delikatną, stożkowatą końcówką (np. Marimer, NoseFrida).
Jeśli katar po kilku dniach nie mija, skontaktuj się z lekarzem. Może zalecić podawanie dziecku witamin, a także kropli na katar, obkurczających śluzówkę nosa. Są takie, które można stosować już u niemowląt (np. Nasivin). Używaj ich jednak nie dłużej niż 3-4 dni
i dokładnie tak, jak zaleci lekarz (nadmiar tego typu środków może zniszczyć delikatną śluzówkę noska). Jeśli i to nie pomaga, a katar nadal nie mija, porozmawiaj z pediatrą. Niech obejrzy dziecko i dokładnie je zbada. Niemowlę ma jeszcze słaby układ odpornościowy, dlatego błaha infekcja może się u niego szybko rozprzestrzenić na dolne drogi oddechowe.
Dmuchanie
U starszego dziecka katar leczy się podobnie jak u niemowlęcia. Dla niego nie jest on już tak poważną chorobą, ale uciążliwą. Już dwuletniego malca ucz dmuchania nosa: najpierw jednej, potem drugiej dziurki.
U malutkich niemowląt katar łatwo przechodzi w poważną infekcję. Idź do pediatry, jeśli:
Katar trwa dłużej niż trzy dni,
Zrobił się zielonkawy,
Pojawia się gorączka,
Malec kilka godzin odmawia ssania piersi,
Zaczyna kasłać,
Znacznie rzadziej niż zwykle robi siusiu,
Stał się senny, a nawet gdy nie śpi, „leje się przez ręce”.
Uwaga! Nasilający się zielonkawy katar może być oznaką infekcji bakteryjnej. Konieczne może się okazać podanie antybiotyku, a być może nawet pobyt w szpitalu.
konsultacja: dr Wojciech Trzeciakowski, pediatra neonatolog, CZD