Jak sobie radzić z roztargnionym dzieckiem

Łatwo się rozprasza, wciąż o czymś zapomina, zaczęte prace rzadko doprowadza do końca... Zastanawiasz się, jak postępować ze swoją roztrzepaną pociechą? Oto pomocne wskazówki.

1. Ustal porządek dnia. To ważne, bo kiedy codzienne zajęcia, takie jak jedzenie, mycie się czy zabawa, mają stałe, określone pory, dziecko ich oczekuje i łatwiej się potem na nich skupia.


2. Przypominaj o wykonywaniu poleceń. Córka ma odłożyć lalki, bo pora szykować się do spania? Uprzedź ją o tym 5–10 minut wcześniej, by miała czas na dokończenie zabawy. Pociecha nie będzie wtedy czuła się zaskoczona i nie pogubi się w czekających ją za chwilę czynnościach (np. związanych ze słaniem łóżka czy kąpielą).


3. Mów zwięźle i precyzyjnie. Zamiast wydawać dziecku kilka poleceń równocześnie („Zdejmij buty, a potem włóż kurtkę do szafy i idź umyć ręce, bo zaraz będzie obiad”), zadania wyznaczaj kolejno („Zdejmij buty”. „Kurtka do szafy”. „Umyj ręce”.). To ułatwia roztrzepanym malcom skoncentrowanie się na każdym z tych zajęć.


4. Ograniczaj bodźce. Maluchowi, który często się rozprasza, lepiej jest nie dostarczać zbyt wielu wrażeń. Dlatego staraj się, by wasz dom był spokojny. Unikaj pośpiechu, głośnej muzyki i w żadnym razie nie pozwalaj dziecku na długie przesiadywanie przed telewizorem czy komputerem.


Upewniaj się zawsze, że dziecko słyszy polecenia, jakie do niego kierujesz („Powtórz, proszę, o co prosiłam”).

Pilnuj, by malec nie robił kilku rzeczy jednocześnie. A zatem: kiedy czyta – nie je. A odrabiając lekcje, nie zerka w telewizor. 


Jak sobie poradzić z roztargnioną pociechą? Pytaj i radź na mamacafe.pl
Jak rozwijać pasje dziecka?
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)