Dzieci uwikłane w mobbing – informacje dla rodziców mobbera

Dzieci uwikłane w mobbing – informacje dla rodziców mobbera
Mobbing rówieśniczy może dotyczyć przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich.
/ 20.04.2010 19:50
Dzieci uwikłane w mobbing – informacje dla rodziców mobbera

Dzieci krzywdzą się wzajemnie naśladując często sytuacje z dorosłego życia rodziców lub bohaterów filmów. Ponieważ mobbing dotyczy dzieci i młodzieży, a utrwalenie tego typu negatywnych zachowań może prowadzić do wzrostu ilości młodocianych przestępców, należy mu przeciwdziałać zarówno poprzez pomoc skierowaną do ofiar mobbingu, jak i jego sprawców.

Gdy Twoje dziecko jest mobberem

Jeśli czytasz ten fragment to znaczy, że znajdujesz się w jednej z trzech grup rodziców: dowiedziałeś się, że Twoje dziecko krzywdzi inne dzieci, masz podejrzenie, że tak może być lub po prostu chcesz się czegoś dowiedzieć na wyrost – gdyby nie daj Boże spotkało to Twoją rodzinę. Ten fragment dotyczy tych rodziców, którzy usłyszeli w szkole: „Pani/a syn/córka dręczy inne dzieci”. Nie była to miła rozmowa, jak każdy rodzic kochasz swoje dziecko i w głowie Ci się nie mieści, że mogło się tak zachowywać. Nie możesz jednak dyskutować z faktami – zniszczone ubrania tamtego dziecka, jego pobita twarz, zwolnienie lekarskie w czasie którego ofiara Twojego dziecka zostanie poddana terapii psychologicznej. A do tego zeznania innych dzieci i nagrania szkolnego monitoringu. Na razie jako rodzice mobbera jesteście oburzeni – monitoring w szkole – kto to słyszał, jak ktoś jest sierotą to trudno, żeby obchodzić się z nim jak z jajkiem, moje dziecko nie musi wszystkich lubić. Jednak z czasem przyjdzie refleksja – nawet jak mój syn/córka kogoś nie lubi to czemu się naśmiewa, upokarza i ubliża, czemu bije, pluje, kopie inne dziecko. Jeśli już podejmiesz tę refleksję będziesz mógł udać się do szkoły, poradni by poprosić o fachową pomoc dla swojego dziecka. Pamiętaj – mobbing jest przestępstwem, a Ty nie chcesz mieć dziecka przestępcy. Twoje dziecko może się trochę zagubiło w chaosie informacji, pomyliło fikcję z rzeczywistością, nie poradziło sobie z emocjami – zachłysnęło się uznaniem grupy po pierwszym swoim wybryku, zapomniało o smutku innego dziecka, a potem wydarzenia same się potoczyły.

Polecamy: Konsekwencja w działaniu

To trzeba przerwać

Dzięki pomocy ze strony wychowawcy, psychologa i pedagoga Twoje dziecko zmieni swoje postępowanie. Nie obawiaj się jednak, że teraz to ono stanie się ofiarą. Zdobądź informacje od osób, które będą pracowały z Twoim dzieckiem w jaki sposób będą starały się wpłynąć na jego zachowanie. Istnieje kilka programów wychowawczych, których celem nie jest napiętnowanie mobbera i rozliczanie go z przewinień, ich celem jest nauczenie empatii.

Czytaj także: Wszyscy muszą mnie lubić

Tekst powstał w oparciu o wystąpienie Pani dr Anny Piekarskiej zajmującej się problemami krzywdzenia dziecka również przez rówieśników, pracownika Katedry Psychologii Wychowania UW, podczas I Konferencji Naukowej „Psychologia w szkole”, Kraków 16 – 17 kwietnia 2010r.

Redakcja poleca

REKLAMA