Właściwości oleju rzepakowego - czemu warto go używać

właściwości oleju rzepakowego, czy warto używać oleju rzepakowego fot. Fotolia
Olej rzepakowy jest trzy razy tańszy niż oliwa i wcale od niej nie gorszy.
Barbara Lasota / 26.08.2015 13:30
właściwości oleju rzepakowego, czy warto używać oleju rzepakowego fot. Fotolia

Utarło się przekonanie, że oliwa z oliwek jest najzdrowszym tłuszczem. Tymczasem żywieniowcy uważają, że najzdrowszy jest olej rzepakowy. Chcąc nas przekonać do tego atrakcyjnego cenowo tłuszczu, nazywają go nawet oliwą północy

 Ma on najlepszy skład ze wszystkich popularnych tłuszczów. Zawiera wyjątkowo dużo kwasów tłuszczowych omega 3 uważanych wręcz za lekarstwo.

Jakie zalety ma olej rzepakowy

  • Okazuje się, że w oleju rzepakowym jest dużo więcej kwasów tłuszczowych omega 3 niż w oliwie - nawet 1,3 g w łyżce do zupy, podczas gdy oliwa zawiera ich tylko 0,08 g.
  • Ten tłuszcz dostarcza nam bardzo dużo tzw. steroli, które chronią nas przed rakiem i, podobnie jak kwasy omega 3, dbają o właściwy poziom cholesterolu.
  • Bardzo pozytywną cechą tłuszczu z rzepaku jest wysoka temperatura dymienia, wynosząca 240 st. C. Dzięki niej olej nadaje się do smażenia. Rozgrzanie do wysokiej temperatury nie powoduje przypalenia i nie wytwarzają się szkodliwe dla naszego zdrowia substancje.
  • Stosunek między zawartymi w oleju rzepakowym kwasami tłuszczowymi omega 6 i omega 3 wynosi 2:1. Jest on idealny dla naszego zdrowia. Jeśli w diecie kwasów omega 6 jest więcej, wtedy może to spowodować np. choroby układu krążenia.  
  • Zaletą oleju rzepakowego jest duża zawartość kwasu oleinowego, który jest tłuszczem jednonienasyconym. On również zmniejsza zawartość złego cholesterolu (LDL) i poprawia stosunek dobrego (HDL) do złego. Aż 62 proc. oleju rzepakowego to właśnie jednonienasycony kwas oleinowy.
  • Obecnie produkowany olej rzepakowy nie zawiera szkodliwego kwasu erukowego, ponieważ współcześnie uprawiane odmiany rzepaku są pozbawione tego związku.
  • Olej nierafinowany powinno się stosować tylko do sałatek na surowo a rafinowany na ciepło i na zimno.
Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu"
Konsultacja: Mariusz Szeliga, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju

Zobacz też kilka przepisów ze śliwkami:

Redakcja poleca

REKLAMA