Jak przygotować marynatę?

Przyprawy sprawiają, że uczucie sytości może być odczuwane szybciej.
Marynować możemy nie tylko mięso przed położeniem na grilla, ale także mięso przeznaczone do pieczenia i warzywa. Kiedy chcemy się zmierzyć z marynowaniem mięsa, możemy sięgnąć po gotowe marynaty. Jednak wydaje się, że warto wiedzieć, jak przygotować marynatę. Najważniejsze jest to, że możemy mieć wpływ na to, jak smakuje nasza potrawa.
/ 01.08.2011 15:34
Przyprawy sprawiają, że uczucie sytości może być odczuwane szybciej.

Baza do marynaty

Bazą do marynat jest olej: z oliwek, słonecznikowy, sojowy czy sezamowy, z orzechów ziemnych, z pestek dyni. Możemy je łączyć tylko z przyprawami lub tez dodać czegoś kwaśnego do zbalansowania smaku np. soku z cytryny, octu winnego, jabłkowego czy jęczmiennego.

Ciekawym dodatkiem może być sok z jabłek np. do pieczonej wieprzowiny z cząstkami jabłek i cząstkami cebuli.

W oleju rozprowadza się przyprawy, pomaga on także rozprowadzić marynatę na mięsie.

Mięso najlepiej zostawić w marynacie na całą noc, żeby przyprawy weszły w mięso.

Zobacz też: Przyprawy pełne namiętności.

Meksykańska

Żeby przygotować marynatę w stylu meksykańskim warto sięgnąć po chili świeże krojone w drobne plasterki lub suszone i mielone (warto pamiętać, że pestki ą bardzo ostre i jeśli nie chcemy „ziać ogniem” to trzeba je wyrzucić), kolendrę w ziarnach (ziarna trzeba rozgnieść w moździerzu lub za pomocą blendera), paprykę słodką, czosnek (świeży siekany lub granulowany) i pomidory suszone (drobno siekane). Wszystkie przyprawy w  jednakowej ilości, oprócz chili, którego dodajemy do smaku, mieszamy z olejem słonecznikowym lub z dyni i dodajemy sól pamiętając, że musi być jej trochę więcej, ponieważ musi ona „wejść w głąb” mięsa.

Indyjska

Do indyjskiej marynaty niezbędny jest curry. Warto sięgnąć po olej z orzechów ziemnych.  Możemy dodać chili, cynamon (dobry do wieprzowiny i baraniny, nadaje lekko słodkiego i „ziemistego” smaku), czosnek, gałkę muszkatołową (wcześniej ją tarkujemy), gorczycę (pamiętamy, że biała jest łagodniejsza niż czarna, gorczycę trzeba wcześniej utłuc,  żeby wydobyć jej smak), kozieradkę, kumin, kurkumę i pieprz (również w ziarenkach).

Japońska

Do marynaty japońskiej używa się oleju sezamowego (do smaku, ponieważ ma intensywny smak) oraz słonecznikowego, miso (słonej pasty ze sfermentowanego ryżu, soi lub jęczmienia), mirinu (słodkiego alkoholu niskoprocentowego), sake, sosu sojowego (jasny ma więcej soli, ciemny ma bardziej intensywny smak), ważny jest czosnek, imbir, można dodać wasabi ,(choć nie jest on używany szczególnie często, stosowany raczej jako dodatek). Możemy również dodać uprażonych na suchej patelni i utłuczonych nasion sezamu białego i czarnego.

Do ryb i dań z owocami morza można dodać sosu rybnego lub sosu ostrygowego. Oba są słone i mają specyficzny smak i zapach.

Włoska

Do oliwy z oliwek możemy dodać ziół: bazylię, oregano, tymianek, pieprz zielony, czerwony, cebule (suszoną lub drobno siekaną), czosnek, suszone pomidory, rozmaryn, a także cząber.

Zobacz też: Jak przyrządzać mięso w brazylijski sposób?

Redakcja poleca

REKLAMA