Na rynku jest mnóstwo różnego rodzaju przypraw. Marki prześcigają się w nazwach: pikantna, ostra, piekąca, diabelska, klasyczna, ziołowa. Kosztują zazwyczaj kilka, kilkanaście złotych. Bez względu na to, jakimi terminami reklamują się firmy, podstawa każdej przyprawy jest identyczna: duża ilość soli, pieprz, czosnek, gorczyca, cukier. Ziołowe przyprawy dodatkowo zawierają najczęściej oregano, bazylię, majeranek i kminek a pikantne: chilli i kwas cytrynowy. Kiedy próbujemy przygotować mięso na grilla zużywamy cały słoiczek takich przypraw aby poczuć jakikolwiek smak. Wszystko dlatego, że ich skład to w większości tanie „wypełniacze” o najwyżej średnich walorach smakowych. Droższe przyprawy nadające wyjątkowy aromat i smak zazwyczaj znajdują się w tego typu mieszankach w ilościach śladowych. Co więc należy zrobić, aby w pełni cieszyć się smakiem przygotowywanego przez nas mięsa?
Własna przyprawa do grilla
Przygotowanie własnej przyprawy do grilla ma trzy niepodważalne zalety: po pierwsze jest to opcja tańsza: kupujemy opakowania ulubionych przypraw, mieszamy „po swojemu” wsypujemy do oddzielnego słoika i mamy zapas na cały sezon grillowy. Po drugie: wiemy doskonale co i w jakich proporcjach znajduje się w naszej mieszance. Po trzecie przy użyciu przyprawy własnej roboty uzyskujemy efekt idealnie odpowiadający naszym podniebieniom.
O przyprawach dla zielonych
Podstawę każdej przyprawy grillowej tworzą oczywiście znane nam dobrze: sól i pieprz. Często znajdują się też w niej nie mniej popularne: papryka słodka, bazylia, oregano i czosnek. Co jeszcze możemy dodać, aby uzyskać pożądaną mieszankę?
- Kurkuma – nadaje piękny, żółty kolor, ma zapach podobny do pieprzu i delikatny „imbirowy” smak,
- kolendra – przyprawa o korzennym aromacie i lekko piekącym smaku,
- gorczyca – ma charakterystyczny, gorzkawy smak; znana jest głównie z zastosowania w produkcji musztard,
- chili – nadaje pikantny smak; jeśli lubisz ostre potrawy dodaj chili zamiast pieprzu,
- gałka muszkatołowa – charakteryzuje ją świeży, korzenny aromat i intensywny, słodkawy smak,
- kardamon – dobra propozycja, jeśli chcemy uzyskać pikantną mieszankę; ma intensywny, korzenny smak z nutką kamfory,
- rozmaryn – ma orzeźwiający, gorzkawo-korzenny smak, nieco cierpki,
- cząber – charakteryzuje się silnie korzennym zapachem, w smaku przypomina pieprz.
To oczywiście tylko kilka propozycji. Naprawdę warto eksperymentować z różnymi smakami – być może nawet jeszcze nie wiesz, jak pyszne może być mięso z grilla!