Wina z Portugalii

Wina z Portugalii
Do niedawna uważano, że portugalskie wina są nudne i mało wyrafinowane. Na szczęście to się zmieniło i dziś możemy się cieszyć ich niepowtarzalnym charakterem.
/ 26.09.2016 17:10
Wina z Portugalii

Duma narodowa

Portugalczycy nie oszaleli na punkcie modnych szczepów winorośli i nie zrezygnowali ze swoich odmian regionalnych. Dzięki temu portugalskie wina mają smak, którego ze świecą szukać w innych krajach europejskich. Na początku nie podobało się to wielu znawcom win, ale w końcu świat docenił charakter i jakość tutejszych win. Portugalski upór i wola przetrwania sprawiły, że branża winiarska tego kraju przetrwała nawet atak filoksery. Dziś winnice są coraz nowocześniejsze, a ich siłą są lokalne odmiany winogron i mikroklimat tej ziemi.

Polecamy: Portugalskie przekąski

Palcem po mapie

Portugalczycy wierzą w moc terroir. Najsłynniejsze gatunki i wina o najlepszej reputacji pochodzą z północnej części kraju. To tam właśnie powstaje Porto, Vinho Verde, Mateus, a także całe mnóstwo certyfikowanych win o mniej znanych nazwach, ale doskonałej, gwarantowanej jakości. W południowych rejonach również powstają przyzwoite trunki, jednak nie dorównują one popularnością tym z apelacji północnych. Wśród południowych warto zauważyć coraz lepsze wina z Alentejo. Z kolei regionu Setubal pochodzą aromatyczne wina likierowe powstające na bazie szczepu Muscat. Docenić warto też wina z regionów Douro, Dao i Bairrada.

Jakość pod kontrolą

Miłośnicy wina powinni w portugalskich winnicach i sklepach zwracać uwagę na butelki z oznaczeniem DOC (Denominaçao de Origem Controlada) oraz IPR (Indicaçâo de Provenienca Regulamentada). Pierwszy oznacza najwyższą gwarantowaną jakość wina, a przyznawany certyfikat określa odmiany winorośli, maksymalną wielkość zbioru oraz zawartość alkoholu. Na drodze do ideału są wina z drugiej kategorii, która także wymaga spełnienia wielu ostrych kryteriów. Dzięki temu można być pewnym ich wysokiej jakości. Wina niecertyfikowane nie gwarantują wprawdzie kontrolowanej jakości, ale mogą sprawić miłą niespodziankę, więc warto sięgać również po nie.

Zobacz także: Jak się jada w Portugalii?

Redakcja poleca

REKLAMA