Komu przysługuje prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego?

Po porodzie, zwłaszcza w czasie karmienia piersią, część włosów wypada - to normalne
Prawo wychodzi naprzeciwko potrzebom młodych rodziców, którzy chcą dłużej opiekować się swoimi małymi pociechami, ale nie chcą korzystać z urlopu wychowawczego. Kodeks pracy daje możliwość pracownikom skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
/ 01.06.2011 10:05
Po porodzie, zwłaszcza w czasie karmienia piersią, część włosów wypada - to normalne

Uprawnienie do dodatkowego macierzyńskiego

Grupą uprzywilejowaną, która może skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego są pracownicy, zarówno matki, jaki i ojcowie. Warto przypomnieć, że ojciec ma prawo do urlopu macierzyńskiego, jeśli matka dziecka zrezygnuje ze swojego urlopu i powróci do pracy. Jest jednak jeden warunek matka musi przebywać na urlopie macierzyńskim 14 tygodni, dopiero potem może z niego zrezygnować na rzecz ojca dziecka. Ojciec będzie mógł w takim przypadku wydłużyć macierzyński o dodatkowy urlop macierzyński.

Jak wspomniano, z prawa do dodatkowego urlopu macierzyńskiego mogą skorzystać tylko pracownicy, którym urodziło się dziecko. W związku z tym z dodatkowego macierzyńskiego nie skorzystają osoby wykonujące pracę na umowę zlecenie, czy umowę o działo. Nie są oni bowiem pracownikami w rozumieniu Kodeksu pracy, pomimo iż w pewien określony sposób wykonują pracę.

Należy wykorzystać dodatkowy urlop macierzyński bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim. Nie można z dodatkowego urlopu macierzyńskiego skorzystać w żadnym z innym terminie.

Wniosek o dodatkowy urlop

W odróżnieniu od urlopu macierzyńskiego, w przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego należy złożyć wniosek urlopowy. Dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się na pisemny wniosek pracownicy. Wniosek należy złożyć w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Co ważne pracodawca nie może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu, musi zawsze uwzględnić wniosek pracownicy.

Należy we wniosku napisać, że chcemy skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego (podstawowego).

Zobacz też: Jak ubiegać się o zasiłek macierzyński

Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego

Pracownik ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze:
• do 6 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
• do 8 tygodni - w przypadkach urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie.

Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego, który został wskazany wyżej jest wymiarem, który zostanie osiągnięty dopiero w 2014 roku. Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie stopniowo wydłużany. W 2011 roku dodatkowy urlop macierzyński, w przypadku urodzenia jednego dziecka wynosi 2 tygodnie, w 2012 i 2013 roku będzie wynosił 4 tygodnie. Natomiast w 2014 roku 6 tygodni. W przypadku urlopu w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka dodatkowy urlop macierzyści wynosi w 2011 roku 3 tygodnie. W latach 2012 i 2013 będzie wynosił 6 tygodni. Natomiast w 2014 roku do 8 tygodni.

Dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany pracownikowi jednorazowo, w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności.

Praca na dodatkowym urlopie macierzyńskim

W trakcie korzystania z urlopu macierzyńskiego pracownik nie może pracować. W przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownik może łączyć korzystanie z tego urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego urlopu. Praca może być wykonywana w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy.

Aby skorzystać z uprawnień do wykonywania pracy na dodatkowym urlopie macierzyńskim, pracownik musi złożyć pisemny wniosek swojemu pracodawcy. Wniosek musi być złożony w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy.

Zobacz też: Ile dni w roku można przebywać na zasiłku opiekuńczym

Podstawa prawna: Kodeks pracy