Czy rodzice mogą razem przebywać na urlopie wychowawczym?

Co ważne okres urlopu wychowawczego, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Z prawa do urlopu wychowawczego może skorzystać pracownica lub pracownik. Nie zawsze jednak kobiety zdają sobie sprawę z możliwości skorzystania z urlopu wspólnie z ojcem dziecka.
/ 01.06.2011 10:49
Co ważne okres urlopu wychowawczego, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Kto ma prawo do urlopu wychowawczego?

Prawo do wspólnego urlopu wychowawczego, musi być powiązane z indywidualnym uprawnieniem każdego z rodziców do urlopu wychowawczego. Zarówno matka, jak i ojciec dziecko muszą spełniać warunki konieczne do jego otrzymania.

Prawo do urlopu wychowawczego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu co najmniej 6 miesięcy. Do wymaganych 6 miesięcy zatrudnienia zalicza się również poprzednie okresy zatrudnienia.

Pracownik ma prawo do skorzystania z urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia. Natomiast pracownik, który ze względu na niepełnosprawność dziecka musi sprawować nad nim opiekę, może bez względu na to, czy korzystał z urlopu wychowawczego w podstawowym wymiarze skorzystać z urlopu w wymiarze do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

Co ważne okres urlopu wychowawczego, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Wspólny urlop wychowawczy

Matka, jak i ojciec dziecka, którzy spełniają warunki do korzystania z urlopu wychowawczego, mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy. Warto podkreślić, że nie ma obowiązku pozostawania w związku małżeńskim pomiędzy rodzicami dziecka, aby mogli oni skorzystać wspólnie z urlopu wychowawczego. Przepis mówi jedynie o rodzicach dziecka, a nie o rodzicach będących w związku małżeńskim.

Zobacz też: Czy urlop wychowawczy jest płatny

Z uprawnień do wykorzystania wspólnie urlopu wychowawczego mogą skorzystać również opiekunowie dziecka.

Aby skorzystać z urlopu wychowawczego należy złożyć wniosek o urlop. Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego składa się pracodawcy w formie pisemnej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza się korzystać z tego urlopu. We wniosku pracownik musi podać datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu wychowawczego.

W trakcie wspólnego urlopu wychowawczego rodzice są chronieni przed wypowiedzeniem. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie wychowawczego. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Wypowiedzenie jest możliwe, także, gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Pan Marcin skorzystał z możliwości wspólnego urlopu wychowawczego wraz z matką swojej córeczki. Po powrocie do pracy obawiał się, że pracodawca go zdegraduje. Jednakże, pracodawca ma obowiązek dopuścić pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym. Ponadto Pan Marcin nie musi się obawiać o swoje zarobki, ponieważ pracodawca musi mu zapewnić wynagrodzenie nie niższe od wynagrodzenia za pracę przysługującego mu w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed urlopem.

Zobacz też: Czy urlop wychowawczy można podzielić na części?

Podstawa prawna: Kodeks pracy
Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 16 grudnia 2003 r oku w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz. U. Z 2003 r. Nr 230, poz. 2292)