Jak szybko dostać zwrot podatku - e-deklaracje

Jak szybko dostać zwrot podatku fot. Fotolia
Sprawdź koniecznie, jak go zdobyć!
Milena Oszczepalińska / 11.02.2016 06:38
Jak szybko dostać zwrot podatku fot. Fotolia

Termin rozliczenia się z Urzędem Skarbowym dla pracowników mija z końcem kwietnia każdego roku po roku będącym rokiem rozliczeniowym. Pracodawcy mają jednak obowiązek przekazać pracownikom formularze PIT do końca lutego (w tym roku jest to 29 lutego). Jeżeli czekasz na zwrot nadpłaconego podatku, możesz zdobyć go szybciej. Sprawdź, w jaki sposób!

Jak szybko dostać zwrot podatku?

Urząd Skarbowy, w którym rozliczasz dany podatek, ma obowiązek zwrócić ci nadpłaconą kwotę, jeśli okaże się, że taka właśnie powstała. Często jest tak, że w ciągu roku pracodawcy odprowadzają zawyżone składki na poczet podatku, co w konsekwencji kończy się koniecznością zwrotu nadpłaconej kwoty danemu pracownikowi przez Urząd Skarbowy.

Urzędy mają na to maksymalnie trzy miesiące od daty wpłynięcia naszego zeznania podatkowego do urzędu, ale zwykle można spodziewać się zwrotu wcześniej. Aby jeszcze bardziej przyspieszyć ten moment otrzymania pieniędzy, warto zrobić jedną prostą rzecz - wysłać PIT za pomocą internetu.

E-deklaracje stają się coraz bardziej popularne, ale wciąż wiele osób wybiera jednak tradycyjną drogę dostarczenia PIT-u do urzędu, czyli osobiście lub pocztowo. W takich przypadkach czeka się dłużej na zwrot. wysyłając e-deklarację od razu dostajemy potwierdzenie, że została ona przyjęta, wszystkie dane są od razu w systemie, zatem weryfikacja ich nie trwa długo. Zwrot podatku po złożeniu e-deklaracji zawsze będzie szybszy niż w przypadku zeznania papierowego. Zwykle czeka się na niego jedynie kilka tygodni.

Jeżeli zatem pracownikowi zależy na szybkim zwrocie podatku, powinien rozliczyć się internetowo. W sieci można znaleźć wiele pomocnych do tego programów, które niemal samodzielnie obliczają wysokość należnego podatku. Najszybsi, którzy złożą takie deklaracje jeszcze w lutym, mają szansę na uzyskanie zwrotu już w marcu.

Przeczytaj więcej o podatkach: