Podatek za najem lokalu fot. Fotolia

Podatek za najem lokalu

Urząd może sprawdzić, z jakiej kwoty się rozliczasz
/ 30.07.2013 13:38
Podatek za najem lokalu fot. Fotolia
Wynajmuję komuś mieszkanie. Złożyłam oświadczenie o wyborze formy opodatkowania (ryczałt). W urzędzie nie pytano mnie o wysokość opłaty za najem ani o umowę. Czy urząd może sprawdzić, od jakiej kwoty się rozliczam? Jeśli biorę np. tysiąc złotych i w tym jest 300 zł za czynsz, to ryczałt naliczam od całości, czy od tego co zostaje po odjęciu czynszu?
Joanna Z., Warszawa

Oczywiście że urząd skarbowy może sprawdzić, czy przychód, od którego płaci Pani ryczałt, jest tym, który Pani rzeczywiście otrzymuje. Dowodem jest w tym przypadku umowa najmu, jaką zawarła Pani z najemcą. w razie wezwania Pani przez urząd, trzeba będzie ją przedstawić. Każda z opłat, jaka trafia do Pani (a więc także czynsz), powinna być podstawą do naliczenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (stawka: 8,5 proc.). Aby tego uniknąć wystarczy zapis w umowie, na podstawie którego najemca zobowiązuje się do wnoszenia opłaty za czynsz do spółdzielni (wspólnoty), a innych opłat (np. za energię elektryczną, gaz) bezpośrednio na rachunki bankowe dostawców mediów. Wtedy opłaty te nie mogą zostać uznane za przychód ewidencjonowany. Ryczałt bowiem płaci się od faktycznie osiągniętych przychodów.

Warto wiedzieć. Do 31 stycznia 2014 roku trzeba będzie złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe, żeby rozliczyć się z przychodów z tytułu najmu uzyskanych w 2013 roku.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)