Właściwości szparagów - poznaj ich zalety i kaloryczność

Właściwości szparagów - poznaj ich zalety i kaloryczność fot. Fotolia
Dowiedz się, jakie zalety mają szparagi i przekonaj się, ile kalorii dostarczają. To ostatni dzwonek na ich przyrządzenie!
Agata Bernaciak / 14.06.2018 16:18
Właściwości szparagów - poznaj ich zalety i kaloryczność fot. Fotolia

Najbardziej popularna w Polsce jest biała odmiana szparagów. Jej pędy są łagodne w smaku i delikatniejsze niż zielone. Te drugie są za to cieńsze, bardziej aromatyczne i mają wyrazisty smak. W sklepach można znaleźć także szparagi fioletowe, uznawane za niezwykle wykwintne warzywo. Niezależnie od koloru szparagi aż w 97% składają się z wody. Przekonaj się, jakie mają właściwości!

Regulują poziom cukru we krwi

Zjadanie szparagów przynajmniej dwa razy w tygodniu warto polecić osobom cierpiącym na cukrzycę. Delikatny miąższ ma niewiele węglowodanów i niski indeks glikemiczny. Zawarte w nim substancje wspomagają działanie insuliny.

Są źródłem młodości

Sałatka ze szparagów z pestkami granatu i octem balsamicznym to doskonały podwieczorek dla seniorów. Delikatne pędy są bogatym źródłem witaminy młodości (E) oraz innych antyoksydantów, które opóźniają starzenie się organizmu.

Na zdrowe nerki

Lekkostrawna zupa–krem ze szparagów są idealnym daniem dla osób cierpiących na przewlekłą niewydolność nerek. Gotowane i zmiksowane warzywo działa lekko moczopędnie. Ma też niewiele białka, nie nadweręża więc osłabionych nerek.

Dla zestresowanych

Szparagi po polsku, czyli ugotowane w wodzie i polane masłem z bułką tartą mogą być świetną propozycją na lunch dla osób żyjących w ciągłym pośpiechu i stresie. Delikatne pędy zawierają sporo potasu, magnezu i witamin z grupy B, wspomagających pracę układu nerwowego, poprawiających pamięć i koncentrację.

Na dobre trawienie

Dieta bogata w szparagi może wspomagać pracę układu pokarmowego, a jednocześnie wzmacniać odporność organizmu. Warzywa te są bowiem źródłem inuliny i oligosacharydów – substancji, które nie są trawione w jelicie i spełniają rolę pożywki dla dobrych bakterii, które wspomagają trawienie i zwalczają bakterie chorobotwórcze.

Dla przyszłych mam

Szparagi zapiekane z łososiem w marynacie z oleju, octu balsamicznego i soku z pomarańczy warto polecić kobietom w ciąży. 100 g szparagów ma bowiem aż 150 mikrogramów kwasu foliowego (chroniącego przed wadami rozwojowymi płodu) oraz ok. 7 mikrogramów jodu zapobiegającego poronieniom i wspomagającego prawidłowy rozwój dziecka.

Dla podwyższenia libido

Ugotowane szparagi z sosem na bazie białego wytrawnego wina warto podać na romantyczną kolację. Delikatne pędy od wieków uznawano za skuteczny afrodyzjak. Szparagi zawierają protodioscynę – substancję, która zwiększa libido oraz wspomaga erekcję.

Ile kalorii i poszczególnych wartości odżywczych mają szparagi?

100 g szparagów ma:

  • 18 kcal
  • 300 mg potasu
  • 150 mcg kwasu foliowego
  • IG – 15

Poznaj więcej przepisów na dania ze szparagów:


na podstawie tekstu autorstwa Agnieszki Leciejewskiej/Vita

Redakcja poleca

REKLAMA