Jak się robi kolczyk w brwi?

Kolczyk w brwi/fot. Fotolia fot. Fotolia
Niewłaściwe wykonanie kolczyka w brwi lub nieodpowiednia pielęgnacja miejsca przekłucia może doprowadzić nawet do utraty czucia w brwi. Dlatego tak ważne jest, by piercingiem zajmowała się wykwalifikowana osoba, która dodatkowo po zabiegu poinstruuje nas w zakresie dbałości o higienę związaną z nowym kolczykiem.
/ 10.04.2012 10:53
Kolczyk w brwi/fot. Fotolia fot. Fotolia

Kolczyk a zdrowie

Każdy rodzaj piercingu wiąże się z pewnym ryzykiem dla naszego zdrowia, dlatego tak ważne jest świadome podjęcie decyzji o zamieszczeniu kolczyka oraz zachowanie środków ostrożności.

Kolczykowanie ciała wiąże się z ryzykiem zakażenia wirusem HIV i wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Istniej także możliwość, że w wyniku zabiegu dojdzie do wystąpienia ropni lub przewlekłych infekcji. W skrajnych wypadkach może dojść do schorzeń serca, pęcherza moczowego czy zębów. Spektrum dolegliwości związanych z piercingiem jest ogromne i trudno jest jednoznacznie wskazać wszystkie schorzenia, które mogą wystąpić w wyniku umieszczenia kolczyka w brwi czy innej części ciała.

W domu czy salonie?

Kolczykowania ciała zawsze należy wykonywać u wyspecjalizowanej w tej dziedzinie osoby. Warto zapoznać się z ofertą kilku salonów, zasięgnąć o nich opinii, sprawdzić, czy osoba, która wykonuje zabieg, ma ku temu odpowiednie kwalifikacje.

Poza tym warto upewnić się, czy w danym salonie przestrzega się szczególnych zasad ostrożności i higieny. Zabieg powinien odbywać się w sterylnych warunkach. Dokładnej sterylizacji powinien być poddany także sam kolczyk. Nie powinno się bagatelizować środków ostrożności. Nie wolno także wykonywać zabiegu samodzielnie lub u osoby, które nie ma doświadczenia i wiedzy w tej kwestii. Grozi to m.in. zarażeniem groźnymi wirusami, infekcjami etc. Zdarzały się nawet przypadki utraty czucia w brwi.

Kolczyk mogą wykonać osoby pełnoletnie. Możliwe jest wykonanie zabiegu u osób młodszych, ale tylko za zgodą rodziców.

Style kolczykownia

Wyróżnia się następujące metody piercingu brwi:

  • standardowy – gojenie się trwa do trzech miesięcy. W ramach tego stylu w łuku brwiowym można zamieścić kolczyk w kształcie kółka, sztangi, tzw. banany. Grubość ozdoby wynosi 1,2-1,6 mm.
  • Anti eyebrow – wykorzystuje się kolczyki powszechnie zwane bananami. Gojenie się trwa 1,5-3 miesięcy.
  • Horizontal eyebrow – zasady są takie same, jak w przypadku anti eyebrow.

Zobacz też: Kolczyk w karku - jak to zrobić?

Ile to kosztuje?

Ceny kolczyków zaczynają się już od ok. dziewięciu złotych. Ich koszt zależy od materiału z jakiego są wykonane oraz tego, czy użyto do ich ozdobienia cyrkonii, kryształków lub innych elementów.

Wybierając kolczyk należy pamiętać, że powinien on mieć odpowiednią długość. Jest to bardzo ważne, ponieważ za długi kolczyk grozi zahaczaniem o ubrania, co może spowodować rozerwanie skóry. Za krótki natomiast może wżynać się w skórę brwi.

Przekłucie brwi w salonie kosztuje 100-120 złotych. Cena uzależniona jest od materiału, z którego wykonana jest ozdoba.

Jak postępować po zabiegu?

W pierwszych dniach po umieszczeniu kolczyka może pojawić się pieczenie, niewielkie sączenie krwi, opuchnięcie.

W przypadku dużej opuchlizny oraz długotrwałego utrzymywania się wspomnianych dolegliwości bądź wystąpieniu innych, należy niezwłocznie udać się do salonu, w którym założyliśmy kolczyk (lub do lekarza).

Po przekłuciu łuku brwiowego należy szczególnie zadbać o higienę. W okresie gojenia nie powinno się korzystać z sauny, basenu ani solarium. Miejsce piercingu trzeba przemywać specjalnym płynem. Nie wolno wyjmować lub zakładać samodzielnie kolczyka. Nie można też dotykać go brudnymi rękami.

Zobacz też: Jak zrobić kolczyk w wardze?

Redakcja poleca

REKLAMA