Dermal/fot. Fotolia

Kolczyk w karku – jak to zrobić?

Zastanawiasz się nad zrobieniem kolczyka na karku? Obawiasz się, że zabieg ten jest bolesny? Nie wiesz jak pielęgnować przekłute miejsce? Jaki salon wybrać? Czy kolczyk w karku można wykonać samodzielnie w domu? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
/ 13.08.2018 10:23
Dermal/fot. Fotolia

Jak wygląda zabieg?

Kolczyk na karku, tzw. nape piercing, jak większość zabiegów tego typu wykonywany jest pod znieczuleniem. W większości salonów przed wykonaniem przekłucia miejsce, w którym ma znaleźć się kolczyk zaznaczane jest specjalnym pisakiem.

Następnie piercer chwyta skórę i po uprzednim zdezynfekowaniu oraz upewnieniu się czy wybrane miejsce jest odpowiednie, przebija ją jednorazową  igłą iniekcyjną.

W przypadku kolczyka na karku nie używa się pistoletów, które są przystosowane jedynie do przekłuwania płatków uszu. W przypadku jego użycia przy robieniu kolczyka w karku skóra jest rozszarpywana, co w znacznym stopniu utrudnia gojenie, natomiast piercer nie ma możliwości dokładnego wymierzenia i skóra może zostać przebita pod nieodpowiednim kątem.

Wykonując zabieg w salonie należy zwrócić uwagę, żeby wszystkie akcesoria niezbędne do wykonania zabiegu były rozpakowywane w naszej obecności.

Warto również pamiętać, że w wielu salonach brak szczepienia przeciw żółtaczce uniemożliwia zrobienie kolczyka.

Koszt takiego zabiegu waha się od 80 do 150 złotych w zależności od salonu, który wybraliśmy.

Czy przekłuwanie skóry na karku boli?

Kolczyk na karku robiony jest zazwyczaj – jak zostało to wspomniane już wcześniej – pod znieczuleniem, wydaje się więc, że zabieg nie powinien boleć. Miejsce to jest jednak wrażliwe, więc większość osób przy zabiegu odczuwa ból (choć oczywiście nie każdy). Jest to raczej kwestia indywidualna i zależy od tego jak nastawimy się do zabiegu.

Warto również pamiętać, że nawet jeżeli ból nie wystąpił podczas wykonywania zabiegu, zapewne pojawi się w ciągu kilku dni od jego wykonania, kiedy to skóra na karku jest opuchnięta i niewygojona.

Aby jednak szybko się go pozbyć należy stosować się do zaleceń piercera dotyczących higieny przekłutego miejsca oraz dodatkowo uważać, by nie podrażnić tego miejsca w czasie wykonywania codziennych czynności takich jak np. ubieranie się czy czesanie.

Jak pielęgnować miejsce po zabiegu?

Wszelkich wskazówek dotyczących odpowiedniej pielęgnacji przekłutego miejsca powinna udzielić nam osoba wykonująca zabieg. Jeżeli po jego wykonaniu nie jesteś czegoś pewny to zapytaj piercera, a na pewno uzyskasz od niego fachową poradę.

  1. Przy codziennej pielęgnacji miejsca po zabiegu należy przede wszystkim pamiętać, by wcześniej dokładnie umyć ręce mydłem przeciwbakteryjnym.
  2. Rana powinna być przemywana 3 razy dziennie patyczkami kosmetycznym, które najpierw zamaczamy w soli fizjologicznej, a następnie w octenisepcie. (do tego celu nie można używać wody utlenionej ani spirytusu salicylowego).
  3. Po dokładnym przemyciu ranki powinniśmy delikatnie poruszać kolczykiem i za każdym razem sprawdzać dokręcenie kulek. Nie jest wskazane, by podczas procesu gojenia wymieniać kolczyk na inny.

Najlepiej jest gdy kark jest cały czas odkryty (nie należy więc naklejać na ranę plastrów oraz jeżeli mamy długie włosy – muszą one być cały czas związane), aby rana miała dostęp do powietrza, ponieważ wtedy łatwiej i szybciej się goi. Dodatkowo warto również zaznaczyć, że w okresie gojenia się rany powinniśmy absolutnie zrezygnować z korzystania z sauny, solarium czy basenu. Nie można więc opalać się i narażać przekłutego miejsca na rozmoknięcie. Szczególną ostrożność należy również zachować podczas kąpieli.

Jak zrobić kolczyk w wardze?

Jakie efekty niepożądane mogą się pojawić?

Do najczęściej występujących niepożądanych efektów występujących po nieprawidłowo wykonanym zabiegu lub przez stosowanie nieprawidłowej higieny przekłutego miejsca należą:

  • infekcje,
  • migracja kolczyka,
  • przerost blizn,
  • wrośnięcie kolczyka w ciało,
  • ziarnina – narost tkanki łącznej wokół przekłucia.

Dodatkowe ryzyko związane z kolczykiem antyalergicznym w karku są uszkodzenia mechaniczne, o które w tym przypadku niestety bardzo łatwo. Kolczyk może wyrwać się podczas snu, przebierania się czy czesania.

Ryzyko zwiększa się również w momencie, gdy zabieg wykonywany jest w nieodpowiednim miejscu przez nieodpowiednio wykwalifikowaną osobę. Nigdy więc nie powinien być on robiony w domu!

Warto przed wykonaniem kolczyka na karku zebrać jak najwięcej informacji dotyczących salonu, który wybraliśmy. Większość salonów oferuje również bezpłatne konsultacje dla osób, które chcą wykonać taki zabieg, na których można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące zabiegu oraz indywidualne porady.

Kolczyk, czyli jak dbać o miejsce przekłucia?