Ciekawostki - pielęgnacja włosów

Ciekawostki - pielęgnacja włosów
Dla zapewnienia zdrowych, pełnych blasku włosów nie wystarczą tylko właściwie dobrane szampony i odżywki. Działają one jedynie powierzchniowo, a czas kontaktu ze skórą jest zbyt krótki, aby substancje aktywne w nich zawarte mogły przeniknąć przez naskórek...
/ 19.04.2010 12:30
Ciekawostki - pielęgnacja włosów

• Dla zapewnienia zdrowych, pełnych blasku włosów nie wystarczą tylko właściwie dobrane szampony i odżywki. Działają one jedynie powierzchniowo, a czas kontaktu ze skórą jest zbyt krótki, aby substancje aktywne w nich zawarte mogły przeniknąć przez naskórek. Dlatego tak ważne jest dostarczanie od wewnątrz witaminy B5 czyli kwasu pantotenowego. Ma on niezwykłe właściwości utrzymywania wody w łodydze włosa. Dzięki temu uzyskujemy efekt nawilżonych, pełnych blasku włosów. Dodatkowo włosy przestają się łamać i rozdwajać, a dzięki pęcznieniu keratyny zwiększają swoją objętość.

• Takie składniki jak kwas paraaminobenzoesowy (PABA), kwas foliowy i miedź są potrzebne do utrzymania barwnika we włosach. Dzięki temu można zahamować przedwczesne procesy siwienia.

• Bardzo ważne w zachowaniu bujnych i pięknych włosów jest zapewnienie prawidłowego krążenia obwodowego. Niestety wypadanie włosów jest bardzo częste u osób z problemami z krążeniem. Wtedy nawet prawidłowa, dobrze zbilansowana dieta zda się na nic, gdyż potrzebne do wzrostu włosa aminokwasy i witaminy nie docierają do miejsca najważniejszego, czyli cebulki włosa. Dlatego ważne są ćwiczenia i masowanie skóry głowy, które pobudzają krążenie. Po za tym warto też zapewnić organizmowi odpowiednią podaż substancji, które wspomagają mikrokrążenie. Do takich substancji należy min. witamina PP (niacyna). Rozszerza ona drobne naczynia w obrębie skóry głowy i ułatwia odżywienie cebulki włosa.

• Często przyczyną wypadania włosów są zaburzenia gospodarki hormonalnej i nadmierne wydzielanie gruczołów łojowych. Poprzez nadmierne wydzielanie się substancji z gruczołów łojowych, następuje często zaczopowanie porów skóry. W ten sposób tworzy się doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii, które wywołują stany zapalne skóry i upośledzają jej mikrokrążenie. W końcowym efekcie cebulki włosów są niedożywione, słabiej dotlenione i włosy zaczynają wypadać. Możemy wtedy sięgnąć po preparaty, regulujące nadmierną pracę gruczołów i wspomagające regenerację cebulek włosa. Bardzo ważne jest też zachowanie odpowiedniego poziomu cynku i żelaza regulujących nadmierną aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj też: Zdrowe i mocne włosy.

Redakcja poleca

REKLAMA