W sytuacji, w której mimo starań, nie uda nam się zadbać o prawidłową dietę, suplement zatroszczy się wówczas o to, aby skóra głowy i cebulki zostały wzbogacone o elementy potrzebne dla prawidłowego ich funkcjonowania.
Witaminy i pierwiastki dla włosów
Wśród pokarmów zapewniających prawidłowe krążenie i ukrwienie skóry głowy, bo zawierających cholinę, są żółtka jaj, wątroba, orzeszki ziemne i soja. Wysoką zawartością cynku, ważnego dla zapobiegania wypadaniu włosów, zawierają skorupiaki (kraby, ostrygi), ryby, mięso (wołowina), a także orzechy, ziarna zbóż, rośliny strączkowe i sery podpuszczkowe. Warto wiedzieć, że faktyczna zawartość cynku w produktach zbożowych zależy od stopnia oczyszczenia ziarna, ponieważ większa jego część znajduje się w warstwach zewnętrznych – przemysłowe przetwarzanie powoduje duże straty tego pierwiastka.
Realnie więc, należałoby zjeść tych produktów znacznie więcej, niż zakładają tabele żywieniowe, aby faktycznie dostarczyć odpowiednią ilość cynku organizmowi. O głębię koloru włosów dba kwas foliowy obecny w wątrobie, drożdżach, w warzywach zielonych (szpinak, sałata, brokuły), w warzywach strączkowych (groch, fasola), ziarnach zbóż i owocach cytrusowych. Również miedź ma wpływ na kolor naszej fryzury, bo opóźnia proces siwienia. Znajdziemy ją w wątróbce, rybach, owocach morza, w ziarnach zbóż i roślinach strączkowych, a także w wyrobach z kakao.
Zobacz: Produkty.
Odpowiedzialna za nawilżenie łodygi włosa, witamina B5 wspomaga również odbudowę struktury włosa. Jej dobrym źródłem są: wątroba, nerki, mięso, jaja, drożdże piekarskie, pełne ziarna zbóż. Niestety witamina B5 jest substancją nietrwałą - procesy przetwarzania żywności, takie jak podgrzewanie, mrożenie, konserwowanie powodują znaczne jej straty. Najlepszymi źródłami tej witaminy są potrawy przygotowane z surowych warzyw. W związku z coraz większą, w ostatnich czasach, przemysłową obróbką żywności, witaminy B5 jemy coraz mniej. Dlatego aby zapewnić organizmowi odpowiednie ilości kwasu pantotenowego, należy jeść produkty o jak najmniejszym stopniu przetworzenia i wspierać się suplementami diety. To ważne nie tylko dla zdrowia włosów, ale i do syntezy hormonów nadnerczy, prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, a także do przenoszenia sygnałów w układzie nerwowym.
Biorąc pod uwagę konieczność ograniczenia kaloryczności posiłków, kiedy chcemy zrzucić nawet lekką nadwagę, naprawdę trudno o rozsądną dietę, która będzie zawierać wszystkie niezbędne pierwiastki… Szczególnie, że proces chudnięcia jest rozłożony w czasie – lekarze i dietetycy ostrzegają, że ubytek wagi większy niż 1 kg masy ciała tygodniowo prowadzi do znienawidzonego przez wszystkich efektu jojo…
Czytaj: Jak nie wrócić do dawnej wagi po zakończeniu diety.
Uroda i zdrowie włosów – w kapsułce
Preparaty witaminowe wspomagające zdrowie i piękny wygląd włosów, czyli tak naprawdę zdrowie skóry i cebulek włosowych, które odpowiedzialne są za zachwyty otoczenia nad bujnością, połyskiem i barwą naszej fryzury, powinny być codziennym elementem diety każdej osoby, która myśli o kuracji odchudzającej.
Już po dwóch miesiącach przyjmowania preparatu wzmacniającego włosy powinniśmy dostrzec wyraźne wzmocnienie ich struktury, zmniejszenie wypadania, łamliwości i rozdwajania się. Preparat powinien odżywić cebulki włosowe i poprawić ukrwienie skóry głowy. Powinien zadbać również o właściwe nawilżenie skóry głowy i włosów. Nowoczesny preparat mający zapewnić zdrowy i piękny wygląd włosom powinien również zmniejszać nadmierne przetłuszczanie się zarówno skóry głowy jak i włosów oraz stanowić ochronę pigmentu, a także barierę przeciwko ujemnym wpływom promieniowania ultrafioletowego.
Zobacz przepisy na maseczki do włosów.
Rola odpowiedniej zawartości poszczególnych witamin i minerałów w przyjmowanej codziennie tabletce jest nieoceniona w walce o zdrową skórę głowy i piękne, zdrowe, mocne włosy. Ważne, aby preparat zawierał dostrzegalne przez nasz organizm pierwiastki, które zapewnią nam efekt już po kilku tygodniach jego przyjmowania. Dzięki temu, w czasie kuracji odchudzającej, możemy skupić się na komponowaniu regularnych posiłków w oparciu o ich kaloryczność, estetykę, nasz gust kulinarny, a włos nam z głowy i tak nie spadnie!