Sposoby na wypadające włosy

Pięke włosy są zasługą spożywania optymalnych ilości niektórych witamin i minerałów
To naturalne, że w ciągu naszego życia martwe włosy wypadają, ustępując miejsca nowym. Kiedy jednak ilość traconych codziennie włosów zaczyna Cię niepokoić, konieczne będzie podjęcie odpowiednich kroków.
/ 22.02.2010 11:23
Pięke włosy są zasługą spożywania optymalnych ilości niektórych witamin i minerałów

Przed podjęciem walki z wypadaniem włosów, warto zdiagnozować jego przyczynę. Powody nadmiernej utraty włosów mogą być rozmaite. Zarówno u mężczyzn jak i u kobiet, w pewnym wieku, jest to proces naturalny, u młodszych osób powodem jest czasem niedobór któregoś ze składników mineralnych lub zła pielęgnacji włosów, innym razem, wypadanie włosów może być objawem poważnej choroby. Jeżeli zachodzi podejrzenie, że utrata włosów jest związana z chorobą, zaburzeniami hormonalnymi lub na skórze głowy pojawiają się niepokojące zmiany, niezbędna będzie wizyta u lekarza, który zdecyduje o sposobie leczenia.

Przydatnym narzędziem w diagnozowaniu przyczyn złej kondycji włosów jest analiza pierwiastkowa. Polega ona na laboratoryjnym badaniu próbki włosów oraz moczu. Dzięki tej metodzie można bezboleśnie i wiarygodnie ocenić zapotrzebowanie organizmu na mikro- i makroelementy. Jeżeli już upewnimy się, że gorszy stan naszych włosów i ich wypadanie to kwestia odpowiedniego odżywienia włosów, możemy zacząć działać na własną rękę.

Dieta

Najpierw przyjrzyjmy się naszej diecie. Uboga w takie składniki odżywcze jak miedź, cynk, żelazo, siarka oraz witaminy z grupy B, może wpływać negatywnie na stan włosów. Kiedy włosy są w kiepskiej kondycji najlepiej sięgnąć po warzywa, mięso ryb i tłuszcze roślinne, takie jak oliwa z oliwek. Czasami wskazane jest także stosowanie suplementów diety, zawierających wspomagające włosy składniki. Na rynku dostępne są specjalnie skomponowane preparaty do odżywiania włosów.

Zobacz także: Dieta na zdrowe włosy

Kosmetyki

Stosowanie kosmetyków w walce z wypadaniem włosów, może przynieść jedynie częściowe efekty, gdyż nie zwalczają one przyczyn wypadania włosów. Jakkolwiek nie da się skutecznie odżywić włosa od zewnątrz, dobre nawyki pielęgnacyjne będą naszym sprzymierzeńcem. Na pomoc przyjdą nam m.in. szampony, zawierające skrzyp polny oraz cała gama innych środków, o które najlepiej pytać w aptece.

Domowe sposoby

Nie zaszkodzi spróbować także skuteczności babcinych sposobów na zdrowe włosy. Dobrym pomysłem jest zastosowanie odżywczych maseczek na włosy, do samodzielnego przygotowanie. Najpopularniejszą z nich jest maseczka z żółtek jaj i olejku rycynowego (do nabycia w aptece). Jest łatwa w przygotowaniu i pięknie nabłyszcza włosy. Dwa żółtka mieszamy w miseczce z dwiema łyżkami olejku rycynowego, miksturę nakładamy na umyte włosy i spłukujemy po kilkunastu minutach. Dla polepszenia efektu, po nałożeniu maseczki, możemy założyć na włosy torebkę foliową.

Zobacz także: Zioła do włosów

Redakcja poleca

REKLAMA