Jak sobie radzić z łojotokiem?

Burza hormonów lub ich nadmiar, nieodpowiednia dieta i pielęgnacja skóry głowy, stres - te wszystkie czynniki często prowadzą do powstania łojotoku. Stąd już krok do łojotokowego zapalenia skóry czy łupieżu. Jak się ratować przed tą zmorą?

Łojotok to stan nadmiernej produkcji łoju przez gruczoły łojowe. Ujścia gruczołów znajdują się w mieszkach włosowych, dlatego łojotok ściśle związany jest z miejscami owłosionymi na skórze. W zdrowej skórze gruczoły produkują wydzielinę, która stale natłuszcza łodygę włosa. Powoduje to ich odporność na uszkodzenia i utratę wilgoci. W przypadku nadmiernego wytwarzania łoju, włosy szybko pokrywają się tłustą warstwą. Zaniedbany łojotok może doprowadzić do łojotokowego zapalenia skóry oraz znacznego przerzedzenia włosów.

Burza hormonów wpływa na łojotok

W ciągu naszego życia aktywność gruczołów łojowych ulega znacznym zmianom. Wydzielina gruczołów jest produkowana w znacznych ilościach zaraz po urodzeniu, a potem w okresie dojrzewania, co staje się „zmorą” nastolatków. Na wydzielanie w tym okresie życia wpływ mają zmiany hormonalne. Jeżeli dochodzi jednocześnie do nadkażeń bakteryjnych, dochodzi do powstawania ropnych zmian.

Ponadto na wydzielanie łoju wpływ mają czynniki genetyczne, nadmiar hormonów płciowych – androgenów, niektóre przyjmowane leki, czynność przysadki mózgowej a także nieprawidłowa pielęgnacja skóry głowy, nieodpowiednia dieta oraz stres.

Powikłania: łupież

Jeżeli do łojotoku dołącza się stan zapalny, prowadzi to do rozwoju łupieżu. Łagodniejszą odmianą jest łupież zwykły, który występuje w postaci białych łusek. Wbrew pozorom nie jest to objaw przesuszenia skóry głowy, a wręcz przeciwnie – nadmiernego łojotoku. Inną odmianą jest łupież łojotokowy, który występuje w postaci żółtych, grubych łusek. Łupież tłusty może prowadzić do przerzedzenia włosów.

Polecamy: Mam okres! Cała prawda o pierwszej miesiączce

Jak leczyć łojotok?

Łojotok można leczyć:

  • hormonalnie,
  • miejscowo,
  • dietą, która powinna zawierać dużo witamin, białka, soli mineralnych, należy ograniczyć spożycie tłuszczów i cukrów oraz unikać ostrych przypraw, używek, słodyczy.

Duży wpływ i pomocną wartość w leczeniu farmakologicznym ma higieniczny tryb życia, codzienny wysiłek fizyczny, przebywanie na świeżym powietrzu. Czynniki te pomagają w regulacji gospodarki hormonalnej naszego organizmu oraz wpływają na stan cery pacjenta.

Łojotok można też leczyć miejscowo, stosując odpowiednie maści, kremy i pasty zapisane przez dermatologa.

Czytaj także: Leczenie hormonalne trądziku

Ważne jest, aby nie zbagatelizować problemu, gdyż nie leczony łojotok może prowadzić do wielu zmian zapalnych skóry. Nadmierny łojotok w okresie dojrzewania nie może być usprawiedliwiony zmianami hormonalnymi, gdyż możemy zaniedbać problem i doprowadzić do poważnych powikłań. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów towarzyszących zmianom na skórze, należy zgłosić się po poradę do lekarza dermatologa.

Jakie objawy wskazują na chorą trzustkę? [video]
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)