Skąd się bierze łupież?
Łupież to złuszczanie skóry gładkiej albo owłosionej skóry głowy. Towarzyszy mu łojotok o różnym nasileniu. Łupież często spowodowany jest przez podrażnienie skóry głowy kosmetykami do pielęgnacji włosów (pianki, żele, lakiery, farby). Skóra zmienia się, powstaje stan zapalny. Jeśli ogniska łojotokowe są bardzo nasilone, wytwarzają się białe, przylegające strupy. Jeżeli tworzą się żółte strupy w łupieżu tłustym, towarzyszy im łysienie.
Łupież jest częstym schorzeniem, szczególnie u nastolatków w okresie burzy hormonalnej.
Łupież zwykły
Polega na złuszczaniu naskórka, któremu nie towarzyszy stan zapalny. Choroba rozwija się przed dwudziestym rokiem życia. Zmiany na skórze nie powodują uszkodzenia włosów. Zmiany o podobnym charakterze towarzysza jednostce o nazwie łupież zwykły skóry gładkiej. Choroba ta dotyczy najczęściej dzieci. Zwykle umiejscawia się na twarzy w postaci białawych ognisk. Do leczenia stosuje się maści antybiotykowe.
Łupież łojotokowy
W tym przypadku zmiany rozwijają się w postaci nawarstwionych, żółtych łusek. Łojotok jest bardzo silny, zwykle powstawanie łupieżu poprzedzone jest łojotokowym zapaleniem skóry. Zmianom może towarzyszyć świąd i łysienie. Odmiennie niż łupież zwykły, rozwija się częściej u osób po 20. roku życia.
Polecamy: Jak sobie radzić z łojotokiem?
Czy łupież można leczyć?
Jak najbardziej. Zanim zaczniemy leczyć łupież, często należy zmienić nasze nawyki pielęgnacyjne, a w części przypadków problem może się zdecydowanie zmniejszyć. Bardzo ważne jest właściwe mycie włosów szybko przetłuszczających się. Nadmierny łojotok skłania do częstego mycia włosów, nawet codziennie, nie należy włosów „przetrzymywać”. Jeżeli samo mycie nie wystarcza, trzeba poradzić się lekarza, gdyż łojotok nieleczony może doprowadzić do łojotokowego zapalenia skóry, łupieżu, a nawet znacznego przerzedzenia włosów.
W leczeniu łupieżu stosuje się środki przeciwłojotokowe, grzybobójcze, złuszczające, a także usuwające zrogowaciałą warstwę naskórka (keratolityczne). W przypadku łupieżu białego stosujemy kremy nawilżające lub środki z kwasem salicylowym oraz odpowiednie szampony. Łupież tłusty wymaga dłuższego oraz intensywniejszego leczenia.
Czytaj też: Fast food, junk food - czy wiesz, co jesz?
Stosujemy płyny i środki przeciwgrzybiczne (np. zawierających ketokonazol). Szampon stosujemy dwa razy w tygodniu przez 2-4 tygodnie. Po umyciu szampon należy pozostawić na skórze głowy przez ok. 5 minut, a następnie spłukać. W tej terapii procent wyleczeń jest naprawdę wysoki.
Należy pamiętać o tym, że złuszczanie naskórka jest naturalnym procesem, nie można go wyeliminować zupełnie, a jedynie odpowiednio kontrolować.