Jak długo powinniśmy trzymać rachunki i dokumenty?

Jak długo trzymać rachunki i dokumenty
fot. Fotolia

Sprawy finansowe

Okres przechowywania tych dokumentów zależy od ich rodzaju:

1. Dokumenty z banku

Umowy kredytowe i dowody spłat kolejnych rat przechowuj aż do momentu otrzymania z banku zaświadczenia, potwierdzającego, że uregulowałaś swoje zobowiązania.

2. Dokumenty od towarzystwa ubezpieczeniowego

Umowy i aneksy do polis ubezpieczeniowych trzymaj do końca okresu ich ważności, czyli np. polisę na życie i zdrowie trzymaj przez całe życie. W wypadku polisy mieszkaniowej, choć jest ważna rok, zachowaj ją przez kolejne trzy lata. W ten sposób będziesz miała dowód, że opłaciłaś składki, gdyby towarzystwo ubezpieczeniowe dopatrzyło się jakichś braków.

Umowy ubezpieczeń obowiązkowych (np. OC) – nie wyrzucaj przed upływem 10 lat. Dzięki nim udowodnisz bezszkodową jazdę w razie zmiany ubezpieczyciela. Co prawda przy zawieraniu nowej umowy wystarczy twoje oświadczenie w tej kwestii, ale stara polisa przyda się w razie wypadku lub kolizji. Gdy dojdzie do nieszczęścia, ubezpieczyciel z pewnością sprawdzi, czy rzeczywiście do tej pory jeździłaś bezwypadkowo.

3. Umowy pożyczki

Przechowuj je przez 10 lat. Przez taki sam okres trzymaj dowody spłaty długu. Dopiero po tym czasie ulega on przedawnieniu.

PIT-y

Kopie PIT-ów, faktury i rachunki, na podstawie których korzystałaś z ulg, a także potwierdzenia nadania PIT-u listem poleconym lub pokwitowania jego złożenia wystawione przez urząd skarbowy przechowuj przez 5 lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło rozliczenie  podatkowe.

A zatem, jeżeli np. podatek za 2007 rok rozliczyłaś do końca kwietnia 2008 r., wszelkie związane z nim rachunki będziesz mogła wyrzucić po 31 grudnia 2013 r. Pilnuj dokumentów związanych z twoim rozliczeniem z fiskusem, bo jeśli ten zechce cię skontrolować i okaże się, że nie masz potrzebnych rachunków, zapłacisz karę (jest naliczana indywidualnie). Na dodatek będziesz jeszcze musiała zwrócić skarbówce kwoty odliczeń, których nie możesz udowodnić, i to z odsetkami!

Gwarancje i paragony

Jeśli kupiłaś artykuł, do którego producent dołączył gwarancję, trzymaj ją tak długo jak jest ważna (12 lub 24 miesięcy).

Przez ten okres masz prawo do nieodpłatnej naprawy sprzętu. Natomiast jeśli nie dostałaś gwarancji, trzymaj paragon wydany przez sprzedawcę. Przechowuj go przez dwa lata, licząc od dnia zakupu – na jego podstawie będziesz miała prawo do ewentualnej reklamacji, gdyby okazało się, że towar jest wadliwy lub niezgodny z umową. Jest to szczególnie istotne w przypadku sprzętu RTV i AGD lub innych cennych rzeczy. Gdy płaciłaś kartą, dowodem zakupu może być bankowe potwierdzenie zapłaty.

Zobacz też:

Publikacja:
Redaktor: Rodzina, Finanse, W Pracy
Oceń 4,00 / 50 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia: