Jak rozmawiać o diecie ze starszymi ludźmi? To ważne!

Para w podeszłym wieku w kuchni. Oboje uśmiechnięci, dookoła zdrowe produkty. fot. Adobe Stock
Zdrowa dieta to „sprawa” każdego, bez względu na wiek! Rozmawiajcie o tym bez ograniczeń, ale też bez przymusu. Zdziwisz się, jak wiele można zmienić na lepsze w sposobie żywienia dziadków. Starsze osoby wbrew pozorom nie są pozamykane na zmiany, a wiele zależy od sposobu przedstawienia informacji.
Barbara Dąbrowska / 05.04.2018 14:48
Para w podeszłym wieku w kuchni. Oboje uśmiechnięci, dookoła zdrowe produkty. fot. Adobe Stock

Zmiany na świecie, zmiany w diecie

Zalecenia żywieniowe, wiedza o składnikach odżywczych i ich odpowiednim doborze to temat, o którym mówi się dopiero od kilkudziesięciu lat. Pierwsze rekomendacje dietetyczne w Stanach Zjednoczonych zostały opublikowane w latach dwudziestych dwudziestego wieku. Pierwsza Polska piramida żywieniowa ujrzała zaś światło dzienne dopiero w 1995 roku, czyli raptem 23 lata temu.

Od tamtego momentu postęp nauki dosłownie pędzi, a o żywności wiemy coraz więcej. Żywność jest powszechnie dostępna, zarówno ta o wysokiej wartości odżywczej, jak i ta śmieciowa. Zmiany w sposobie żywienia dopadły także naszych dziadków czy pradziadków, którzy urodzili się w zupełnie innym świecie żywieniowym i teraz nie potrafią się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Dlatego z osobami starszymi, bliskimi nam trzeba rozmawiać o zdrowym żywieniu otwarcie, próbować wprowadzać zmiany metodą małych kroczków.

Rozmawiajcie o zdrowym żywieniu!

Nie zakładaj z góry, że starszy człowiek będzie zamknięty na zmiany! Pracuję z wieloma osobami w podeszłym wieku, niczego nie narzucam, proponuję, pokazuję, mówię językiem przystępnym. Wielokrotnie byłam pozytywnie zaskoczona przyjaznym odbiorem i późniejszym praktycznym działaniem moich pacjentów.

Zmiany w żywieniu są istotne także ze względu na to, że to osób starszych znacznie częściej dotyczą choroby dietozależne np. choroby sera czy cukrzyca typu II. Nasza pomoc, nasze działanie może im wydłużyć życie.

Oczywiście część osób pozostanie oporna na zmiany, to normalne i dotyczy ludzie w ogóle, a nie wyłącznie tych w podeszłym wieku. W takiej sytuacji warto po prostu postawić na stole zdrowe danie i przekonać taką osobę smakiem. Zdrowe i smaczne! Wykorzystujcie takie okazje jak święta wielkanocne, by całej rodzinie pokazać, że tradycyjne potrawy można podawać w wersji zdrowszej, ale równie smacznej! Dobrym pomysłem jest także wspólne gotowanie. Pyszny przepis babci z lekką modyfikacją (np. zamiana maki pszennej białek na graham)? Dlaczego nie?

Gdy myślę o starszych ludziach przed oczami staje mi mój dziadek. Fantastyczny facet (i przystojny :)), który zawsze chętnie ze mną rozmawia o diecie, słucha, dopytuje i jest bardzo ciekawy opinii specjalisty, choć znaczna część informacji to dla niego zupełne nowości.

Mam do ciebie osobistą prośbę! Rozmawiaj ze swoimi dziadkami o zdrowej diecie, to nic nie kosztuje, a może dzięki temu będziesz ich miała dłużej!

Zdrowa dieta dziadków jest w rękach ich wnuków!

Przeczytaj także:

5 sportów idealnych dla seniorów!
Gotowanie nie marnowanie! Walcz razem ze mną! Rozważania dietetyka
Zdjęcia tej starszej pani to nie fotomontaż. 91-letnia gimnastyczka podbija internet!

Redakcja poleca

REKLAMA