Jak przyrządzić powidła?

Powidła śliwkowe
Powidła to przetwory przygotowywane głównie ze śliwek. Jak je przyrządzić i czy są zdrowe? Czy śliwki w powidłach zachowują swoje właściwości? Jak duża jest w powidłach zawartość cukru? Czy warto jeść powidła i czy są bardziej wartościowe niż marmolady i dżemy?
Powidła śliwkowe

Powidła – tylko ze śliwek?

Powidła to przetwory owocowe zarezerwowane tylko dla śliwek. Niekiedy jednak można spotkać powidła wiśniowe.

W przemyśle powidła otrzymuje się przez zagęszczenie pulp, przecierów śliwkowych lub owoców całych pozbawionych pestek.

W tradycyjnej kuchni polskiej do przygotowania powideł używano tylko jednej odmiany śliwek – węgierek.

Jak przyrządzić powidła?

Wybieramy tylko w pełni dojrzałe, miękkie i słodkie owoce. Następnym krokiem w produkcji powideł jest  3- lub 4-krotne zagęszczenie przecieru węgierkowego z dodatkiem całych owoców pozbawionych pestek, niekiedy z dodatkiem cukru (20-30%).

Powidła gotuje się zazwyczaj do momentu odparowania co najmniej połowy wody. W wyniku takiego długotrwałego gotowania powidła uzyskują mazistą, lekko zżelowaną konsystencję. Dzięki wysokiej zawartości kwasów powideł nie trzeba dodatkowo poddawać pasteryzacji.

Niestety intensywne i długotrwałe gotowanie śliwek wpływa na dość znaczne utraty witamin C i B1 (ponad 60%). W 100 g świeżych owoców znajdziemy ok. 5 mg witaminy C i 0,06 mg witaminy B1. Powidła zawierają odpowiednio ok. 3 mg witaminy C i 0,09 mg witaminy B1.

Zobacz też: Jak przyrządzić konfitury?

Czy powidła są zdrowe?

Owoce od zawsze odgrywały istotną rolę w żywieniu człowieka. Stanowią doskonałe źródło niektórych witamin, zwłaszcza C, różnych karotenoidów, składników mineralnych, pierwiastków śladowych, błonnika pokarmowego, flawonoidów i innych substancji bioakatywnych. Wywierają również znaczący wpływ na regulację równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, wykazując właściwości alkalizujące, czyli zasadotwórcze, w przeciwieństwie do produktów mięsnych i zbożowych, które w naszym klimacie stanowią główne pożywienia dla człowieka.

Musimy jednak pamiętać, że przetwory owocowe, takie jak konfitury i powidła, są znacznie nasycone cukrem. Nie poleca się ich więc osobom chorym na cukrzycę czy tez stosującym diety redukujące masę ciała.

Konfitury i powidła stanowią oczywiście zdrowszą alternatywę dla marmolad i dżemów, w których zawartość owoców jest znacznie mniejsza kosztem dodatku cukru. Powidła czy konfitury mogą stanowić miłe urozmaicenie śniadań lub podwieczorków, ale spożywajmy je z umiarem – głównie ze względu na wysoką zawartość cukru.

Zobacz też: Marynaty i przetwory - czy warto konserwować jedzenie?

Redakcja poleca

REKLAMA