Jak przyrządzić konfitury?

Jak zrobić konfiturę z czereśni?
Konfitury należą do jednych z najszlachetniejszych przetworów owocowych, ponieważ muszą zawierać co najmniej 68% owoców, a do ich produkcji stosuje się owoce najlepszej jakości. Jak przyrządzić konfitury? Czy konfitury są zdrowe?
Jak zrobić konfiturę z czereśni?

Jakie jest nasze zapotrzebowanie na owoce?

Owoce powinny być stałym elementem diety człowieka.

Optymalna ilość spożycia owoców, według dietetyków, wynosi ok. 300 g w ciągu dnia.

Oczywiście owoce najkorzystniej jest spożywać w stanie świeżym lub minimalnie przetworzonym. Niestety z uwagi na ich nietrwałość oraz sezonowość produkcji znaczna część owoców jest przetwarzana i utrwalana. Przetwarzanie owoców przyczynia się także do powstawania nowych, pożądanych przez człowieka  cech smakowo-zapachowych.

Czym są konfitury i powidła?

Produkcja powideł i konfitur to nic innego, jak jedna z metod utrwalania owoców poprzez ograniczenie aktywności enzymów zawartych w tkankach owoców. W przypadku konfitur i powideł dodatek cukru powoduje obniżenie tzw. aktywności wody, czyli odwodnienie.

Takie metody utrwalania, jak dosładzanie i długotrwałe gotowanie, prowadzą niestety do zmniejszenia wartości odżywczej owoców, przede wszystkim utraty części witamin. Dodatkowo nie trudno sobie wyobrazić, że znaczny dodatek cukru do konfitur i powideł nie przynosi większych korzyści zdrowotnych.

Jak przygotować konfitury?

Konfitury (z francuskiego konfiture) to przetwory otrzymane przez długotrwałe gotowanie owoców (całych lub w cząstkach) w roztworze cukru i zawieszone w ok. 66% syropie z sacharozy (cukru).

Na 1 kg owoców stosuje się nawet 2 kg cukru. Syrop cukrowy przyrządza się poprzez rozpuszczenie w wodzie dużej ilości cukru, a następnie odparowywanie wody aż do uzyskania gęstego syropu. Najszybsza metoda polega na gotowaniu syropu w szerokich, płaskich garnkach. W trakcie gotowania należy usuwać pojawiającą się pianę. Syrop powinien mieć taką konsystencję, by tworzył nitki w czasie powolnego przelewania.

Do gotowego syropu dodaje się powoli wyselekcjonowane, umyte i koniecznie osuszone owoce. Jednorazowo dodaje się tyle, żeby ustało wrzenie, ale tak, by zbytnio nie obniżyć temperatury.

Konfiturę mieszamy co pewien czas poprzez poruszanie kolistymi ruchami naczyniem. Jeśli zbiera się piana, należy ją bardzo delikatnie usunąć.

Owoce nie powinny być uszkodzone, dlatego do mieszania nie używamy narzędzi (!), a zbieranie szumowin przeprowadzamy bardzo ostrożnie.

Konfitura jest gotowa, gdy owoce zajmują całą objętość syropu i nie wypływają.

Zobacz też: Marynaty i przetwory - czy warto konserwować jedzenie?

Czy warto jeść konfitury?

Konfitury należą do jednych z najszlachetniejszych przetworów owocowych, ponieważ muszą zawierać co najmniej 68% owoców, a do ich produkcji stosuje się owoce najlepszej jakości. Dodatkowo w celu utrwalenia konfitur w procesie produkcji stosuje się pasteryzację czyli zamkniętą w szklanych słoikach konfiturę poddaje się krótkiemu ogrzewaniu ok. 80 st. C.

Konfitury najczęściej sporządza się z wiśni, ale na rynku można również spotkać truskawkową, z czarnej porzeczki, jagód, brzoskwiń, a nawet z pomarańczy.

Zobacz też: Jak przyrządzić powidła?

Redakcja poleca

REKLAMA