Czy media manipulują naszą dietą?

Do zaburzenia smaku najczęściej prowadzi przewlekłe przyjmowanie leków, szczególnie na nadciśnienie tętnicze oraz leków przeciwnowotworowych/fot. Fotolia
Wbrew pozorom media mają ogromny wpływ na to, co i jak jemy. Patyczakowate modelki przyprawiają o nieuzasadnione kompleksy miliony nastolatek. Ulubieni bohaterowie filmów, seriali i kreskówek to nasze podświadome autorytety w kwestiach żywienia. Są też dobre strony: ideał wspólnych posiłków przy rodzinnym stole - jak z reklamy.
/ 25.03.2011 10:39
Do zaburzenia smaku najczęściej prowadzi przewlekłe przyjmowanie leków, szczególnie na nadciśnienie tętnicze oraz leków przeciwnowotworowych/fot. Fotolia

Media mają bardzo duży wpływ na zachowania żywieniowe ludzi. W szczególności dotyczy to dzieci, ponieważ na podstawie wielu badań dowiedziono że spędzają one przeciętnie 5 godzin dziennie oglądając telewizje. Wpływ mediów na zachowania żywieniowe może być zarówno pozytywny jak i negatywny.

Wpływ negatywny

Częste korzystanie z mediów przyczynia się do występowania nadwagi i otyłości u dzieci. Czas przeznaczony na oglądanie telewizji mogłyby one przeznaczyć na różnego rodzaju aktywność fizyczną. Poza tym znane i podziwiane przez dzieci postacie telewizyjne i postacie z bajek zachęcają do zakupu słodyczy, chipsów i innych niezalecanych produktów. Również na stronach internetowych reklamowane są tego typu produkty. Równie często obserwowanym negatywnym zjawiskiem jest spożywanie przez ludzi posiłków podczas oglądania telewizji. Uśpiony jest wtedy mechanizm odczuwania sytości. Spożywanie posiłków przed telewizorem może być przyczyną występowania nadwagi (liczne badania dowiodły że jedząc w trakcie oglądania telewizji, jemy więcej).

  • W ostatnich latach zwiększył się efekt presji kulturowej wywieranej na kobiety. Popularne programy telewizyjne i kolorowe magazyny pokazują piękną kobietę jako szczupłą (żeby nie powiedzieć wychudzoną). Tym sposobem zachęcają kobiety do masowego odchudzania co przyczynia się do zwiększonej częstotliwości występowania anoreksji i bulimii.

Wpływ pozytywny

Pozytywnym wpływem mediów na kształtowanie nawyków żywieniowych jest spożywanie wspólnie posiłków przez postacie naszych ulubionych filmów. Według badań Niklasa, Yang i współczesna częstotliwość spożywania wspólnych posiłków (rodzice, dzieci) wpływa na zmniejszenie występowania nadwagi i otyłości. Kształtuje także odpowiednie nawyki żywieniowe (zwiększa spożycie warzyw i owoców, a zmniejsza konsumpcje nasyconych kwasów tłuszczowych).

  • Filmy typu „Super Size Me”, „Cena doskonałości” czy „Umrzeć dla tańca” przedstawiają inne spojrzenie na temat odchudzania, bulimii czy innych zaburzeń odżywiania. Ludzie po obejrzeniu tego typów filmów zaczynają zastanawiać się nad sposobem odżywienia swoim i swoich bliskich.

Czytaj dalej w serwisie Diety.wieszjak.polki.pl

Redakcja poleca

REKLAMA