Życie nie rozpieszczało tej aktorki „Kogla Mogla”. Jej mąż 4 razy próbował się zabić, a ona cudem nie została rozstrzelana

Chociaż w filmach wydawała się chłodną i wyważoną damą, tak naprawdę była zupełnie inna. Podczas powstania warszawskiego była sanitariuszką AK, co prawie przypłaciła życiem.
Urszula Wilczkowska / 29.06.2020 09:29

Małgorzatę Lorentowicz kojarzymy głównie z jej roli babci Wolańskiej w filmie „Kogel Mogel”, jednak w swoim dorobku aktorskim ma ona o wiele więcej cenionych kreacji. Mało kto jednak wie, że jedna z największych dam polskiej sceny aktorskiej przeżyła o wiele więcej tragicznych wydarzeń w swoim życiu niż większość rodaków.

Chociaż jej rola babci Wolańskiej śmieszy Polaków do łez i wielkimi literami zapisała się na kartach

Tragiczne życie Małgorzaty Lorentowicz

Małgorzata Lorentowicz urodziła się w 1927 roku w Warszawie, można więc domyślić się, że jej okres młodości nie był czasem beztroski. II wojna światowa odcisnęła swoje piętno także na jej życiu. Jako 17-latka na co dzień obcowała z cierpieniem i śmiercią jako sanitariuszka i łączniczka Armii Krajowej.

Wraz z porucznikiem Stanisławem Wawrzeckim została złapana przez gestapowców. Jego podpalono na jej oczach, a ona miała zostać rozstrzelana. Nie okazała jednak strachu i cały czas patrzyła oprawcom w oczy. Gdy żołnierz kazał jej się odwrócić do ściany, ta odmówiła wykonania rozkazu. Oszczędzono jej życie, ale trafiła do obozu przejściowego w Pruszkowie.

Lorentowicz była zamężna dwukrotnie. Zachowała nazwisko pierwszego męża, ale to drugi, Tadeusz Janczar, był prawdziwą miłością jej życia. Nie było im dane jednak doznać pełni szczęścia - małżeństwo z aktorem okazało się dla Małgorzaty Lorentowicz kolejną walką w jej życiu - tym razem o życie swojego ukochanego.

Tadeusz Janczar cierpiał na chorobę afektywną dwubiegunową, przez co w latach 60. i 80. musiał zawiesić karierę aktorską. To właśnie dla niego aktorka poświęciła wszystko. Pomimo oddania swojej żony, choroba brała nad nim górę. Czterokrotnie próbował odebrać sobie życie. Śmierć rozdzieliła ich jednak dopiero w 1997 roku. Małgorzata Lenartowicz odeszła 4 lata później - w 2001 roku.

To też może cię zainteresować:
Czy nad aktorami filmu „Kogel Mogel” ciąży klątwa?
Na czym polega klątwa Kennedych? Historia tej rodziny mrozi krew w żyłach
Byli młodzi, znani i utalentowani. Czym jest Klub 27?

Tagi: film, aktorka
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)