Pierwsza dama otrzyma etat. Ile będzie zarabiać Agata Duda?

Agata Duda fot. ONS
Już niedługo kwestia zarobków prezydentowej ma zostać uregulowana.
/ 19.10.2018 11:38
Agata Duda fot. ONS

Pierwsza dama będzie dostawać pensję - ogłosił „Super Express”. Według informacji tabloidu, politycy PiS pracują nad ustawą, która ma zapewnić pierwszej damie zatrudnienie, a co za tym idzie - wynagrodzenie za pracę. Temat jest obiektem gorącej dyskusji od dawna. Wiele wskazuje na to, że już niedługo pomysł ma szansę wejść w życie.

Na jakie zarobki może liczyć pierwsza dama?

Pierwsza dama pełni funkcję reprezentacyjną i wypełnia obowiązki wobec państwa, jednak za swoją pracę nie otrzymuje pensji. Oznacza to, że nie ma również odprowadzanych składek na emeryturę. Pomysł, by uregulować tę kwestię pojawia się od dawna. Politycy Prawa i Sprawiedliwości proponowali go już na początku swojej kadencji. Wtedy nie udało się go wprowadzić. Teraz ma być inaczej.

Oczekujemy od pierwszej damy, że zrezygnuje z pracy zawodowej i będzie pełnić funkcje reprezentacyjne, prowadzić działalność charytatywną. Pierwsze damy powinny otrzymywać normalnie pensje, mieć etat
- powiedział wicemarszałek senatu Adam Bielan w rozmowie z „Super Expressem”.

Ile będzie zarabiać pierwsza dama? Na razie nie ma jasnej odpowiedzi na to pytanie. Projekt ustawy sprzed kilku lat zakładał, że prezydentowa otrzymywałaby: "Wysokość wynagrodzenia małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej stanowi 55 proc. wysokości wynagrodzenia, przysługującego zgodnie z art. 2a Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej”, czyli koło 13 tysięcy złotych miesięcznie oraz 1000 zł dodatku stażowego. Politycy PiS na razie nie podali, jaka kwota pojawi się w nowym projekcie ustawy.

Przeczytaj:
Para prezydencka przechodzi kryzys małżeński? Jest komentarz Andrzeja Dudy!Andrzej Duda zabawnie skomentował „wpadkę” żony z USA. W punkt!

Redakcja poleca

REKLAMA