Wybór partnera - jak dobieramy się w pary?

Wybór partnera - jak dobieramy się w pary? fot. Fotolia
Dlaczego jedna osoba robi na nas piorunujące wrażenie, a wobec drugiej jesteśmy obojętni? Sprawdź, na jakiej podstawie wybieramy sobie partnerów!
/ 31.01.2018 14:38
Wybór partnera - jak dobieramy się w pary? fot. Fotolia

Jesteś w stanie podać powody, dla których związałaś się ze swoim partnerem? Jeśli nie, nie martw się,  nie jesteś odosobniona. Wiele osób nie do końca wie, dlaczego ich serce zabiło mocniej właśnie do tej, a nie innej osoby. Czym kierujemy się przy wyborze partnera? Czemu jedni budzą nasze zainteresowanie, a obok drugich przechodzimy obojętnie, mimo że są atrakcyjni? Przedstawiamy 8 ciekawostek na temat wchodzenia w związki. Dzięki nim będzie ci łatwiej zrozumieć, jak łączymy się w pary.

1. Podobieństwa budują relacje, przeciwieństwa decydują o atrakcyjności

Z badań wynika, że osoby, które są do siebie podobne, mają większe szanse na zbudowanie długiej i szczęśliwej relacji partnerskiej. Podobne cechy charakteru i osobowości, bagaż doświadczeń oraz światopogląd ułatwiają komunikację w związku, a co za tym idzie – zmniejszają ryzyko wystąpienia kłótni. Okazuje się jednak, że to przeciwieństwa decydują o atrakcyjności. Im więcej różnic, tym większa wzajemna fascynacja. Poza tym z punktu widzenia ewolucji większa różnorodność zwiększa prawdopodobieństwo przyjścia na świat zdrowego potomstwa.

Czy przeciwieństwa się przyciągają?

2.  Na wybór partnera ma wpływ biologia

Atrakcyjny wygląd, inteligencja, zainteresowania czy poczucie humoru odgrywają istotną rolę przy wyborze partnera, ale i tak większe znaczenie ma biologia. To ona w dużym stopniu decyduje o tym, jak dobieramy się w pary. Czujemy pociąg do osób, z którymi mamy szansę spłodzić dzieci o zróżnicowanych genach.

3. Single mają inne preferencje niż osoby w związkach

Singlom najbardziej podobają się ludzie, które mają twarze odmienne od ich własnych, zaś osoby w związku zwracają największą uwagę na twarze podobne do swoich.

4. Fazy cyklu miesiączkowego wpływają na wybór partnera

Kobiety podczas owulacji wykazują zainteresowanie mężczyznami silnymi, dobrze zbudowanymi i dominującymi. W tym czasie również chętniej nawiązują przelotne romanse. W dni niepłodne gustują w panach opiekuńczych i subtelnych, którzy dobrze sprawdziliby się w roli ojca.

5. Cztery typy osobowości, według których powinniśmy dobierać się w pary

Według Helen Fischer, światowej sławy antropolożki, ludzie dzielą się na cztery typy osobowości: badaczy, budowniczych, dyrektorów i negocjatorów, wedle których powinni dobierać się w pary.

Badacze – charakteryzują się dużą aktywnością dopaminy. Przejawiają skłonność do ryzyka, mają optymistyczne spojrzenie na świat i duże pokłady energii. W relacjach damsko-męskich są niecierpliwi, dlatego mogą działać powierzchownie. Nie są wylewni i nie lubią nadmiernej analizy. Wyrażają uczucia za pomocą konkretów, np. kwiatów.

Budowniczy – osoby o dużej aktywności serotoniny. Lubią przebywać wśród ludzi, łatwo tworzą więzi społeczne i mają zdolności przywódcze. Są opanowani i konserwatywni. Do związków podchodzą bardzo poważnie. Nie umieją być spontaniczni, randka to dla nich często zadanie do wykonania. Są wobec siebie bardzo krytyczni, biorą pod uwagę opinię innych. Romantyzm nie jest ich mocną stroną, ale są bardzo opiekuńczy.

Dyrektorzy – osoby o wysokim poziomie testosteronu. Zawsze myślą logicznie, są bezpośrednie, zuchwałe, ale emocjonalnie wycofane. W sprawach miłosnych działają według jasno sprecyzowanego planu, bez zabawy w zbędne zaloty. Są w wielu dziedzinach stanowczy, ale nie dotyczy to sfery seksualnej. Mają tendencję do zdrady.

Negocjatorzy – osoby o wysokim stężeniu estrogenu. Mają duże pokłady intuicji i fantazji. Z łatwością uczą się języków i świetnie odczytują mowę niewerbalną. W oczach innych są życzliwe, przyjazne, altruistyczne, idealistyczne. Często nadają wielkie znaczenie rzeczom błahym i przesadnie analizują swój związek. Są pamiętliwe, łatwo je zranić. Przez swoją niechęć do konfrontacji często tkwią w związku, który nie daje im poczucia szczęścia.

6. Miłość od pierwszego wejrzenia to kit?

Mamy złą wiadomość dla romantyków, którzy wierzą w miłość od pierwszego wejrzenia. Według teorii ewolucyjnej dobieramy się tak, żeby zapewnić sobie sukces reprodukcyjny. Dla kobiet idealny partner musi spełniać trzy warunki: budzić zaufanie, być starszy o 2–5 lat i mieć zasobny portfel. Mężczyźni biorą pod uwagę takie cechy potencjalnej partnerki jak: symetryczna twarz i sylwetka, zdrowe oczy, pełne usta, cera pozbawiona niedoskonałości, stosunek rozmiaru talii do bioder – idealny stosunek, symbol zdrowia i płodności, to 0,7 (obwód talii stanowi 70% obwodu bioder.

7. Cechy idealnego kochanka 

Panie gustują w młodych, dobrze zbudowanych mężczyznach o wysokim stężeniu testosteronu, bowiem tacy są w ich przekonaniu posiadaczami wysokiej jakości genów. Przez to nawet 30% dzieci nie zostało spłodzonych przez mężczyzn uznających się za ich ojców. Panowie są w tej kwestii mało wybredni. Idealna kochanka musi być dla nich przede wszystkim młoda, niekoniecznie atrakcyjna. 

8. Feromony, czyli uwodzenie zapachem

Ktoś wpadł ci w oko? Spróbuj go do siebie przyciągnąć za pomocą zniewalającej woni... Duży wpływ na wybór partnera mają feromony – substancje chemiczne naturalnie produkowane przez ludzi, zwierzęta i rośliny, które służą przyciąganiu płci przeciwnej. Narząd lemieszowo-nosowy wychwytuje feromony obecne w powietrzu, które następnie przedostają się do podwzgórza – struktury mózgu odpowiadającej za emocje i zachowania instynktowne.

Czytaj też:

Mężczyźni o tych imionach są najlepszymi kochankami. Czy twój facet znalazł się na liście?Na czym polega sekret powodzenia u płci przeciwnej?

Redakcja poleca

REKLAMA