Matki i synowie
Związek typu matki i synowie jest związkiem opiekuńczym. Kobieta wchodzi w nim w rolę matki opiekunki, a mężczyzna słabego i nieporadnego chłopca. Z pozoru doskonale się uzupełniają i tworzą udane małżeństwo, jednak w rzeczywistości żona-matka boi się okazać słabość i niepewność by nie zostać porzuconą. Mąż-syn trwając w roli małego chłopca sprawia, że żona czuje się potrzebna tak długo, jak on jej potrzebuje.
Związek taki zwykle szybko ulega zakończeniu, gdy któreś z małżonków znajduje partnera przy którym będzie mogło ujawnić swoje prawdziwe Ja.
Polecamy: Kiedy warto wywołać konflikt?
Panowie i ich służące
Związek typu panowie i ich służące jest związkiem wychowawczym, stanowi odpowiedź na przekonanie o wyższości mężczyzny nad kobietą. Mąż jest w związku panem, silnym zdecydowanym i konsekwentnym. Dużo czasu poświęca pracy i zapewnianiu rodzinie odpowiedniego zaplecza materialnego. Partnerka pełni rolę doskonałej żony i matki, jest zorganizowana i dbająca o zaspokajanie potrzeb dzieci i męża, który stanowi dla niej najwyższy autorytet. Kiedy mąż czuje się niepewnie, żona za wszelką cenę stara się redukować jego wątpliwości.
Kryzys w tego typu małżeństwach pojawia się w chwili, gdy dzieci dorastają i usamodzielniają się, często związek staje się wtedy pusty.
Jastrzębie
Związek typu jastrzębie jest związkiem konfrontacyjnym. Partnerzy stale toczą ze sobą walkę, by udowodnić sobie wzajemnie, że są warci miłości. W rzeczywistości mają poczucie niskiej wartości i czują, że nie zasługują na miłość małżonka. Własna słabość i łagodność maskowane są wrogością.
Gołębie
Związek typu gołębie jest związkiem usłużnym. Jego partnerzy wynieśli z domu rodzinnego przekonanie o konieczności akceptacji drugiego człowieka i niestosowności przejawiania wobec niego niechęci. Właśnie dlatego gołębie nie okazują siły ani niechęci w stosunku do partnera. Uprzejmością i grzecznością starają się wymusić na nim miłość.
Przez otoczenie postrzegani są jako zgodny związek pozbawiony konfliktów, jednak w rzeczywistości jest on źródłem licznych rozczarowań. Uprzejmość i troska maskują tłumioną niechęć i wrogość wobec małżonka.
Polecamy: Co to jest współuzależnienie?
Związek rytmiczny
Małżonkowie tworzący związek rytmiczny nie wchodzą w żadną z ról, pozostają sobą. Zdolni są do ujawniania przeżywanych uczuć. Nie obawiają się okazywania słabości oraz gniewu, a także nie obarczają partnera winą za swoją frustrację. Są gotowi do udzielania wsparcia i akceptacji, nie czynią tego kosztem rezygnacji z własnej tożsamości.