Niestety nie jest to prawdą. W trakcie porodu powstają uszkodzenia, otarcia i pęknięcia pochwy, która potem potrzebuje czasu, aby się zagoić. Ponadto w organizmie kobiety dochodzi do zmian hormonalnych. Nie bez znaczenia jest też stres związany z opieką nad nowym członkiem rodziny. Trzeba więc być przygotowanym na zmiany, a nade wszystko należy być cierpliwym. Z czasem wszystko wróci do normy.
Na ogół zaleca się, aby kobiety nie miały pełnego stosunku (tzn. z penetracją pochwy) do czasu kontroli ginekologicznej, która najczęściej ma miejsce kilka tygodni po porodzie. Żeby nie dopuścić do problemów w związku, jeśli kobieta jest gotowa psychicznie na współżycie, jak najbardziej można zastosować wzajemne pieszczoty ręczne lub seks oralny, ale mowa tu tylko o oralnym pieszczeniu mężczyzny przez partnerkę. Nie zaleca się podobnych praktyk w stosunku do kobiety przez pierwsze 2-3 miesiące z dwóch powodów. Po pierwsze, pieszczoty oralne kobiecych okolic intymnych mogą prowadzić do zakażenia rany okolicy krocza zarówno tej po nacięciu, jak i samoistnie powstałych w czasie porodu. Drugi powód to rzadki, ale bardzo niebezpieczny zator powietrzny. Może do niego dojść kiedy powietrze wdmuchiwane przez mężczyznę do pochwy w czasie pieszczot oralnych dostanie się do naczyń krwionośnych.
Warto wiedzieć: Kiedy mam dni płodne?
Warto pamiętać, że dopóki nie ma ropnia bądź zapalenia sutka jak najbardziej można kochając się pieścić piersi kobiety.
Kiedy można tak naprawdę powrócić do seksu?
Odpowiedz brzmi: wtedy kiedy obydwoje partnerów są na to gotowi. Należy zaczynać bardzo delikatnie. Początkowo warto kochać się w pozycjach, które dadzą kobiecie kontrolę nad głębokością penetracji. Jest to pozycja na górze lub na boku, kiedy partnerzy są do siebie zwróceni twarzami. Szczególnie na początku warto sobie zapewnić czas tylko dla siebie, kiedy mamy pewność, że dziecko nie przeszkodzi w chwilach przyjemności.
Polecamy: Jak się lepiej porozumiewać w związku?
Często największe problemy z powrotem do seksu po porodzie płyną z wnętrza kobiety. Świeżo upieczone mamy po porodzie czują się nieatrakcyjne, a ciągłe zmęczenie nie poprawia sytuacji. Jednak nie tylko kobiety potrzebują czasu. Mężczyźni równie często są niewyspani oraz czują, że ich miejsce w sercu kobiety zajęło dziecko. Na ogół wspólne przeżywanie ciąży i porodu powoduje, że mężczyźni patrzą na ciało kobiety z dużo większym podziwem i szacunkiem.