Jak zacząć mieszkać osobno po rozpadzie związku?

Mogą mieć problem z porozumieniem się, dodatkowo dochodzi chłód siódemki.
Twój związek się zakończył. Jeśli w momencie rozstania mieszkałaś ze swoim byłym, Twoje postępy po rozstaniu zależą od tego, jak szybko przestaniesz dzielić z nim mieszkanie. Jak zrobić to najefektywniej?
/ 13.12.2010 13:34
Mogą mieć problem z porozumieniem się, dodatkowo dochodzi chłód siódemki.

Masz się gdzie wyprowadzić? Świetnie! Pewnie początkowo może to być kosztowne i uciążliwe, ale na dłuższą metę oszczędzi Twojemu sercu wiele bólu. Kończąc zarówno ze związkiem, jak i ze wspólnym mieszkaniem, masz okazję do stworzenia zupełnie nowego domu, w którym przejdziesz rekonwalescencję i zrobisz krok naprzód.

Czytaj też: Czy związek oparty na przeciwieństwach może być udany?

Wyprowadzka (czyli krok do przodu)

Jeśli to Ty będziesz się wyprowadzać, zrób to tak szybko, jak to tylko możliwe. Nawet jeśli na jakiś czas musisz wprowadzić się do przyjaciół, jest to lepsze rozwiązanie niż spędzanie całych tygodni w miejscu zbrodni. Zawsze możesz swoje rzeczy umieścić w garażu czy płatnej przechowalni do czasu, aż nie znajdziesz stałego miejsca zamieszkania.

A może będziesz miała szczęście i od razu znajdziesz wymarzone mieszkanie w idealnej dla Ciebie cenie? Kiedyś, po szczególnie bolesnym rozstaniu, trafiłam do mojego pierwszego samodzielnego mieszkania - miłej kawalerki w ulubionej dzielnicy - zaledwie parę tygodni po wyprowadzeniu się od byłego. Początkowo myślałam, że zanim coś znajdę, będę mieszkała u siostry przez całe miesiące.

Eleganckie wyjście

Jeśli to Ty jesteś tą, która się wyprowadza, postaraj się znaleźć na spakowanie swoich rzeczy taki czas, w którym Twojego byłego nie ma w domu. Im mniej macie teraz ze sobą kontaktu, tym lepiej. Jeśli to tylko możliwe, nie zgadzaj się na to, by to były spakował Twoje rzeczy.

Choć powrót do miejsca, które dzieliliście, może być trudny, musisz być odpowiedzialna za swoją własność. Dodatkowo w zależności od tego, jak Twój były przeżywa Wasze rozstanie, Twoje rzeczy mogłyby nie dotrzeć do swojego nowego domu w jednym kawałku.

Po tym, gdy już wszystko spakujesz, spróbuj zorganizować przeprowadzkę również w takim terminie, żeby Twojego byłego nie było w pobliżu. To złagodzi niepotrzebne napięcie i stres.

Jednak jeśli Twój były postanowił, że będzie wszystko utrudniać, i chce być na miejscu, by pilnować, abyś nie narobiła bałaganu w jego mieszkaniu czy nie zabrała jakichś jego rzeczy (tak jakbyś chciała wziąć archiwalne numery pisemka dla panów albo jego gry komputerowe, które doprowadzały Cię do szaleństwa), poproś przyjaciółkę o towarzystwo i wsparcie moralne. Jest mniejsza szansa, że Twój były będzie zachowywał się jak palant przy świadkach.

Pozostanie w miejscu (przy równoczesnym zrobieniu kroku do przodu!)

To Twój były jest tym, który musi pójść w świat? Okaż mu tę samą grzeczność, jakiej oczekiwałabyś od niego, znikając z domu na czas, w którym będzie pakował i wynosił swoje rzeczy. Jeżeli obawiasz się, czy nie zniszczy lub nie ukradnie Twoich rzeczy, poproś godnego zaufania kolegę, by pilnował typa podczas Twojej nieobecności.

Postaraj się też polubownie i najszybciej jak to tylko możliwe załatwić wszystkie kwestie depozytów, czynszu i innych opłat. Żadne z Was nie potrzebuje ciągnących się problemów, niskich zachowań ani przekleństw. W tym okresie jest Wam i tak wystarczająco trudno. Oboje jesteście dorośli, więc zachowujcie się jak dorośli (upewnij się, że oddał Ci wszystkie klucze, żebyś nie musiała obawiać się jego napadu porozstaniowej wściekłości o trzeciej nad ranem).

Jeśli będziesz przestrzegała tych zasad związanych z mieszkaniem, Twoja rekonwalescencja po rozstaniu przejdzie o wiele bardziej gładko. Oczywiście, zawsze będą momenty, w których będzie Ci ciężko.

Pamiętaj tylko - nawet gdy tkwisz w samym środku ponurego nastroju związanego z rozstaniem, Twój świat się nie kończy. Skończył się związek, dzięki czemu możesz wreszcie pójść do przodu (i to jest zupełnie niesamowite!).

Czytaj też: Jak rozpoznać niebezpieczny związek?

Fragment pochodzi z książki „Rozstanie. Pierwszy dzień Twojego lepszego życia!” autorstwa Lisy Steadman (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA