Czy związek oparty na przeciwieństwach może być udany?

kobieta mężczyzna związek uczucia jedzenie, Shutterstock
Introwertycy i ekstrawertycy na te same wydarzenia społeczne reagują zupełnie inaczej. Jeśli para, w której jeden z partnerów ma osobowość introwertyczną, porwie się z motyką na słońce, starając się pogodzić preferencje w zakresie ekstremalnie różnych kontaktów społecznych intro- i ekstrawertyków, a także rozwiać mity z tym związane, będzie to dla niej nie lada wyzwanie.
/ 11.03.2019 14:09
kobieta mężczyzna związek uczucia jedzenie, Shutterstock

Potrzeby społeczne

Spróbujmy rozprawić się z kilkoma mitami i błędnymi przekonaniami w zakresie potrzeb społecznych intro- i ekstrawertyków. To prawda, że różnice pomiędzy temperamentem introwertyka i ekstrawertyka przekładają się na ich preferencje i umiejętności społeczne, ale sprawa ta jest nieco bardziej skomplikowana i nie ogranicza się wyłącznie do różnic w upodobaniach. Osobowość ma zasadniczy wpływ na to, jak funkcjonuje mózg i organizm człowieka (…) oraz  na życie danej jednostki, a sfera kontaktów społecznych jest tylko jednym z jego obszarów.

Upodobania społeczne mają wpływ na wybory i decyzje podejmowane przez pary w kwestii podróży, urlopów, spotkań rodzinnych, obowiązków zawodowych, przyjaźni czy sposobu spędzania wolnego czasu. Dotykają one również ważnej, choć czasami lekceważonej sfery społecznej, innymi słowy, związku między dwojgiem ludzi. Wiele par utrzymuje kontakty towarzyskie wyłącznie z rodziną, przyjaciółmi i dziećmi, natomiast zapomina o tym, żeby raz na jakiś czas wybrać się z żoną, mężem czy partnerem na randkę w sobotę wieczorem (…).

Czytaj też: Czy kłamstwo zależy od rodzaju osobowości?

Polubić ludzi

Jak już wspominaliśmy, istnieje wiele błędnych założeń co do preferencji ekstra– i introwertyków w dziedzinie kontaktów społecznych (…). Uważa się, że introwertycy nie przepadają za innymi ludźmi. Jednak to, czy mamy cechy introwertyka, czy ekstrawertyka, nie ma wpływu na to, czy lubimy innych i do jakiego stopnia. Fakt, iż ekstrawertycy lubią, gdy coś się dzieje, niekoniecznie oznacza, że lubią ludzi — lubią natomiast bodźce, jakie do nich docierają. Introwertycy lubią kontakty z ludźmi, ale zwykle w małych dawkach, gdyż są dla nich bardzo wyczerpujące (…).

Wbrew obiegowej opinii nie wszyscy introwertycy to pustelnicy i odludki, tak jak nie wszyscy ekstrawertycy zawsze muszą znajdować się w centrum uwagi.

Jednak częstokroć błędne przekonania biorą się stąd, iż na podstawie indywidualnych preferencji znanych nam osób przylepiamy „łatkę” wszystkim parom intro- i ekstrawertyków. Często ekstrawertycy narzekają na partnerów o odmiennej osobowości: „Nie chce odwiedzać innych par ani nikogo zapraszać” i odwrotnie: „Zawsze chce wszystko robić grupowo! Czuję się niekochana!”. Należy pamiętać o odmiennych mocnych stronach partnera, stylu komunikacji i preferencjach co do miejsca spotkań towarzyskich. Zrozumienie i docenienie drugiej strony działa na związek życiodajnie (…).

Polecamy: Encyklopedia zdrowia

Fragment pochodzi z książki „Introwertyk i ekstrawertyk w sidłach miłości. Jak sprawić, aby związek oparty na przeciwieństwach był udany?” Marti Olsen Laney i Michaela L. Laney (Wydawnictwo Helion, 2008). Publikacja za wiedzą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA