Jednym z warzyw wzmagających seksualne żądze jest sałata

Jak rozmawiać, by się porozumieć?

Jak rozmawiać, żeby się rozumieć? Na co zwrócić uwagę podczas rozmowy? Oto kilka wskazówek jak sprawić, żeby wymiana zdań stała się bardziej efektywna.
/ 10.12.2010 10:30
Jednym z warzyw wzmagających seksualne żądze jest sałata

Utrzymywanie symetrii

Podobny ton głosu, intensywność i prędkość mowy oraz zbliżony styl rozmowy pomagają poczuć, że dialog jest symetrycznie rozłożony pomiędzy oboje rozmówców. Jeżeli mówisz głośniej, szybciej, bardziej stanowczo czy bardziej kwieciście niż Twój partner, możesz w łatwy sposób zdominować konwersację. Jeżeli mówisz ciszej lub wolniej, z mniejszą intensywnością lub używając mniejszej liczby słów, ryzykujesz tym, że druga osoba Cię zdominuje

Zbliżony ton głosu, liczba wypowiadanych słów na minutę czy długość czasu wystąpienia każdego z partnerów pozwalają poczuć, że małżonkowie mają podobną wartość, siłę i możliwość przedstawiania swoich racji. Jak długo ton głosu, prędkość mówienia i liczba wypowiadanych słów będą względnie równe, tak długo będziecie porozumiewać się w sposób wyważony, co pomoże wam zachować równowagę w związku.

Polecamy: Po co nam manipulacja w związku?

Mówienie krótkimi segmentami

O ile rozmówca nie jest świetnym gawędziarzem, długie monologi obniżają poziom energii w rozmowie. Kiedy jedno z Was mówi przez dłuższy czas, drugie może zacząć tracić ochotę do rozmowy, nawet jeżeli wcześniej wyrażało duże zainteresowanie. Dialogi złożone z wielu krótkich fragmentów pozwalają na znacznie żywszą wymianę zdań.

Długie monologi wiążą się z jeszcze jednym problemem. Przekazują one więcej informacji niż Twój partner jest w stanie na raz przetworzyć. Kiedy bowiem Twój partner zyska możliwość przetrawienia informacji i udzielenia odpowiedzi, to niezależnie od tego, jak dużo powiesz, będzie on w stanie wybrać jedynie jeden spośród poruszonych tematów. W ten sposób wszystkie pozostałe wypowiedziane przez Ciebie kwestie zostaną utracone.

Polecamy: Zdrada - jak sobie z tym poradzić?

Szczegóły ułatwiają zrozumienie

Jakość komunikacji zwiększa się wraz ze wzrostem szczegółowości przekazu. Wyrażenia ogólne dobrze spisują się w roli wstępu do rozmowy, ale po nich muszą nastąpić szczegółowe wyjaśnienia pozwalające na wspólne zrozumienie. Zasada ta staje się szczególnie istotna w chwilach, gdy rozmawiacie o wspólnych planach czy gdy chcecie podjąć wspólną decyzję.

Przetwarzaj szczegóły na głos

Kiedy zaczynasz się uczyć dobrze splecionego dialogu, możesz zauważyć sytuację, w której myślisz, że naprawdę przetwarzasz na głos usłyszany komunikat za pomocą zdania tak, podczas gdy w rzeczywistości dokonujesz pseudoprzetworzenia za pomocą ogólników w rodzaju „zgadzam się” albo „rozumiem”. Skuteczne komentarze typu tak, i polegają na wybraniu jednego ze szczegółów wypowiedzi rozmówcy i rozszerzenie go o nowe detale. Dla przykładu, zamiast powiedzieć „rozumiem, a osobiście przy tym sadzę, że…” możesz powiedzieć „rozumiem, że rynek papierów wartościowych wygląda niestabilnie ze względu na… i dodatkowo sądzę, że…”.

Fragment pochodzi z książki "Jak stworzyć udany związek? Trening" autorstwa Susan Heitler i Abigail Hirsch (Wydawnictwo Helion, 2007). Publikacja za wiedzą wydawcy.