Dzieci w rodzinach alkoholowych narażone są na molestowanie seksualne, przemoc i brak miłości /fot. Shutterstock

Po co nam manipulacja w związku?

Powodem, dla którego podejmujemy różnego rodzaju gry, jest strach przed mówieniem tego, co tak naprawdę myślimy. Takie manipulacje zakłócają jednak życzliwą i jasną komunikację, a także pozbawiają bliskości – warto więc opanować bardziej bezpośrednie metody komunikacji.
/ 02.11.2010 16:02
Dzieci w rodzinach alkoholowych narażone są na molestowanie seksualne, przemoc i brak miłości /fot. Shutterstock

Kiedy manipulacja zaczyna być podstępna?

„Manipulacja” nie zawsze kojarzy się źle. Czy zdarzyło Ci się żartobliwie namawiać kogoś, aby Ci towarzyszył, wiedząc, że wolałby nie iść? To jest manipulacja — lecz trudno ją nazwać „podstępną” czy „służącą przejęciu kontroli.”

O charakterze wywieranego wpływu rozstrzyga Twoja postawa: czy bierzesz pod uwagę cudze uczucia i pragnienia, czy dbasz wyłącznie o własny interes. Możesz manipulować kimś w przyjazny, ale zdecydowany sposób, i wycofać się, widząc, że druga osoba nie zdaje sobie z tego sprawy.

Przekraczasz jednak granicę, jeżeli starasz się oddziaływać na kogoś, aby zrealizować własne zamiary, albo karzesz go za to, że nie robi tego, co chcesz.

Manipulacja – oznaka niedojrzałości związku

Im silniejszą potrzebę manipulacji i kontroli odczuwają ludzie, tym mniej zdrowe są ich związki. Oczywiście trudno spotkać kogoś, kto nigdy nie wywiera nieuczciwego wpływu na partnera.

Manipuluje osoba, która towarzyszy współmałżonkowi w pewnym wydarzeniu, choć wolałaby, żeby jej tam nie było, i zachowuje się „na luzie.” Manipuluje mąż, który nienawidzi konfrontacji i, chcąc ich uniknąć, śpi w innym pokoju, aby w ten sposób podkreślić, że jest o coś zły. I manipuluje żona, która ogłasza: „Gdybyś mnie naprawdę kochał, to...”

Próby wykorzystania drugiej osoby stanowią oczywistą wskazówkę, że jedno ze współmałżonków lub małżeństwo (albo i pojedyncza osoba lub para) nie potrafi stanąć w prawdzie oraz że uczciwością i bezpośredniością nie osiągnie tego, czego pragnie. Im częściej w związku sięga się po manipulację lub walczy o władzę, tym mniej jest on dojrzały.

Zobacz też: Jak radzić sobie z samotnością?

Manipulacja a kłamstwo

Kłamstwo stanowi formę manipulacji. Jeśli mocne dowody świadczą przeciwko Tobie, a Ty nadal oszukujesz, to oznacza, że masz nadzieję przekonać drugą osobę, iż jej ogląd sytuacji jest zniekształcony, błędny, a nawet absurdalny (co staje się swego rodzaju przemocą emocjonalną). Istnieją dwa zasadnicze powody manipulowania współmałżonkiem:

  1. Chcesz osiągnąć to, czego pragniesz, a jednocześnie uchronić się przed odrzuceniem lub konfliktem.
  2. Chcesz zdominować drugą osobę i przejąć nad nią kontrolę (co zwykle robią ludzie, który przejawiają skłonność do stosowania agresji słownej, a czasem także fizycznej).

Zobacz też: Niebezpieczne kłamstwa, czyli co może zniszczyć Twój związek?

Fragment pochodzi z książki „Musimy pogadać. Trudne rozmowy ze współmałżonkiem" Paula Colemana (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.