Jak pomóc osobie uzależnionej?

Zastanów się nad niedawnymi i obecnymi sytuacjami, w jakich się znalazłeś, nad stresem i presją, jakich doznajesz na obecnym etapie życia
Uzależnienie to poważna sprawa, której absolutnie nie wolno zbagatelizować. Jeśli widzimy więc, że ktoś z naszych bliskich ma problem – spróbujmy mu pomóc. Jak?
/ 28.09.2016 15:56
Zastanów się nad niedawnymi i obecnymi sytuacjami, w jakich się znalazłeś, nad stresem i presją, jakich doznajesz na obecnym etapie życia

Po pierwsze, przestać udawać przed sobą i całym światem, że nie ma problemu, jeżeli jest. Jeżeli odczuwasz, że nie jest Ci tak dobrze, jak by mogło, nie musisz udawać, że Ci pasuje tak, jak jest.

Polecamy: Zakupoholizm - czy to już choroba?

Po drugie, zrozumieć. Dowiedzieć się jak najwięcej o mechanizmach uzależnienia. Przeczytać wszystkie książki na ten temat, jakie wpadną Ci w rękę. Poszukać w Internecie. Twoją rolą jest zająć się tym, na co masz pełny wpływ i co możesz zrobić. Najwięcej wpływu mamy na to, co robimy my sami. Jeżeli więc masz osobę uzależnioną w rodzinie lub wśród swoich bliskich znajomych, to, co możesz zrobić dla niego (czy dla niej) to przede wszystkim popracować nad swoimi współuzależnionymi zachowaniami.

Po trzecie, wyjść do ludzi. Prosić o pomoc, pytać o radę, szukać wiedzy. Najlepiej jest znaleźć takich, którzy przechodzą tę samą drogę, co Ty. Lepiej Cię zrozumieją, mają też jakieś doświadczenie w radzeniu sobie z podobnymi sytuacjami. Dobrze jest znaleźć „swoją szufladkę”, czyli grupę osób, które mają na swoim koncie podobne doświadczenia.

Polecamy: Czy to już depresja?

Po czwarte, przygotować dla swojego bliskiego uzależnionego informacje o tym, gdzie on/ona może szukać pomocy, jeśli zechce po nią sięgnąć. Dobrze jest, by informacje te zawsze były gdzieś na widoku, niech je sam(a) znajdzie, gdy przyjdzie na to czas.

Po piąte i najważniejsze, zaopiekować się sobą, a jeśli masz dzieci, to także i swoimi dziećmi. Znajdź choć kilka minut na zrobienie czegoś dobrego dla siebie. Popatrz na coś ładnego. Uśmiechnij się. To siebie przede wszystkim możesz zmieniać. Na innych masz wpływ tylko pośrednio i częściowo.

Nie da się wyleczyć z żadnej choroby za kogoś. Każdy dorosły człowiek jest odpowiedzialny za swoje życie i naszym zadaniem jest dbanie przede wszystkim właśnie o nas samych. Warto też pozwolić innym, by dbali o swoje zdrowie i życie. Jeżeli robimy wszystko za kogoś, ten ktoś nie ma przestrzeni na decydowanie o sobie i swoim losie, a także nie ma możliwości sprawdzania konsekwencji swoich wyborów.