Czy kłótnia może rozwiązać problem?

Czy kłótnia może rozwiązać problem?

Podczas kłótni, kiedy temperatura dyskusji osiąga niepokojącą wysokość, najlepiej przerwać dyskusję. Pozostaje jednak problem – jak do niej wrócić?
/ 10.12.2010 11:13
Czy kłótnia może rozwiązać problem?

Dialog

Czasami zdarza się, że krótkie przerwy nie wystarczą do uspokojenia się na tyle, by móc kontynuować wspólny spleciony dialog. W takim przypadku dobrze jest natychmiast zastosować fundamentalną zasadę utrzymywania właściwej atmosfery:

Wycofaj się z sytuacji, która Cię przerasta.

Powrót to takiej sytuacji powinien nastąpić wyłącznie po tym, jak się uspokoisz. Do delikatnych tematów możesz zaś powrócić dopiero wtedy, gdy czujesz, że zarówno Ty, jak i Twój partner odzyskaliście wewnętrzny spokój. Podobnie jak w przypadku pauz, wycofanie się z sytuacji działa najlepiej w chwili, gdy jest to działanie wspólnie ustalone między Wami. Oznacza to, że gdy tylko atmosfera ulegnie niebezpiecznemu podgrzaniu, oboje powinniście odwrócić się od siebie i udać się w ustalone wcześniej miejsca. W takim układzie żadna ze stron nie będzie się czuła odrzucona, gdyż oboje wycofujecie się z sytuacji jednocześnie.

Polecamy: Kiedy wierzymy w komplementy?

"Przerywnik" na rozluźnienie emocji

Po wspólnym przerwaniu rozmowy, każde z Was jest odpowiedzialne za osiągnięcie własnego spokoju. Nie próbujcie rozmyślać o tym, co partner zrobił „źle”, gdyż takie myślenie będzie tylko pogarszać sytuację. Zamiast tego postarajcie się czymś zająć. Możecie poczytać książkę lub gazetę, trochę poćwiczyć, umyć się, posprzątać pokój, zrobić pranie czy zadzwonić do przyjaciela. Kiedy poziom adrenaliny opadnie, możecie wrócić do rozważania o problemie.

Chłodniejsze emocje i szersza perspektywa z pewnością umożliwi Wam pełniejszy ogląd tego, co się zdarzyło, dostrzeżenie swojej roli oraz innych wpływających na tę sytuację czynników zamiast prostego rozważania, co druga strona zrobiła.

Polecamy: Jakie są objawy nieszczęśliwej miłości?

Wznowienie dyskusji

Kiedy czujecie się wystarczająco spokojnie, by wznowić dyskusję, nie rozpoczynajcie od drażliwego tematu, ale wpierw zbadajcie grunt, omawiając jakąś bezpieczną kwestię, taką jak pogoda, program w TV czy też coś przyjemnego dla Was obojga. Kiedy macie pewność, że oboje osiągnęliście spokój, wówczas możecie pomyśleć o wznowieniu ważnej dyskusji.

Fragment pochodzi z książki "Jak stworzyć udany związek? Trening" autorstwa Susan Heitler i Abigail Hirsch (Wydawnictwo Helion, 2007). Publikacja za wiedzą wydawcy.