Boję się starości

U nastolaktów, tak jak u dorosłych, częstą przyczyną bólu głowy jest stres /fot. inf. prasowa
Każdy z nas odczuwa lęk przed starością, a nawet śmiercią. Zobacz, jak sobie z tym poradzić!
/ 22.06.2010 09:06
U nastolaktów, tak jak u dorosłych, częstą przyczyną bólu głowy jest stres /fot. inf. prasowa

Lęk a poczucie własnej wartości

Człowiek, który realizuje swoje zadania w każdej fazie rozwoju i zaspokaja swoje potrzeby, zazwyczaj ma adekwatny obraz samego siebie, za co za tym idzie posiada poczucie własnej wartości.

Jeśli jednak na którymś etapie te potrzeby nie zostają zaspokojone może dochodzić do bardzo silnego dysonansu czyli konfliktu między tym, co się zamierzało osiągnąć, a jakie są rzeczywiste osiągnięcia. Taki dysonans często jest przyczyną lęków, obaw, strachu przed czymś. I tak bardzo często jest w przypadku lęku przed starością.

Kobieta, która ma poczucie, że nie do końca spełnia się w określonej i zamierzonej przez siebie roli, szybciej może dojść do wniosku, że jest to ponad jej możliwości, a co za tym idzie zacznie ją przerażać myśl, że nie podoła wszystkim swoim zamierzeniom w ciągu życia.

Kobieta, macierzyństwo i lęk przed... byciem niepotrzebnym

I tak bardzo często kobiety boją się starości, jeśli widzą swoje dorastające dzieci. Niskie poczcie wartości oraz obraz dzieci, które już nie potrzebują w takim stopniu, jak niegdyś pomocy i opieki, mogą spotęgować poczucie, że jest się niepotrzebnym.

Kobieta, która wyraża się tylko i wyłącznie przez macierzyństwo, w pewnym momencie może poczuć się niedowartościowana czy nawet zupełnie zbędna w swoim najbliższym otoczeniu. To pociąga za sobą kolejne negatywne przypuszczenia, że starość wiąże się z uciążliwością, często samotnością i niedołężnością.

Starość wiąże się również z brakiem aktywności zawodowej u kobiety. Często właśnie praca zawodowa sprawia, że kobieta jest spełniona, może rozwijać się w sferze osobistej, prywatnej, jak również społecznej czy towarzyskiej.

Myśl o tym, że zostanie tego wszystkiego pozbawiona, może doprowadzić do obaw, jak w ogóle można poradzić np. na emeryturze.

Lęk przed starością jest również związany z obawami dotyczącymi wyglądu oraz wszelkich innych zmian, które zachodzą w organizmie kobiety. Mniej atrakcyjny wygląd, mniej jędrne ciało, a ponadto klimakterium, które nie jest nieuniknione, i wraz z tym wszelkie nieprzyjemne objawy, doprowadzają niektóre kobiety do ogromnego strachu.

W ich przekonaniu pewien etap się kończy, a dalej już nic nie ma. Kobiecość, jaką emanowały jako młodsze osoby, bezpowrotnie mija, a co za tym idzie, nie są już „pełnowartościowe”.

Zobacz też : Utrata bliskiej osoby

Lęk przed starością - co robić?

Przyczyn strachu przed starością może być bardzo wiele i mogą one dotyczyć różnych obszarów, jednak zawsze mają wiele wspólnego z niskim poczuciem własnej wartości.

Jeśli kobieta widzi siebie jako atrakcyjną tylko w wieku trzydziestu lat, wówczas z pewnością w jakimś obszarze nie jest spełniona. Kobieta dojrzała emocjonalnie potrafi dostrzec korzyści płynące z każdego wieku, również późnej dorosłości czy starości.

Należy się z tym pogodzić, ponieważ takie są prawa natury. A im wcześniej to zrozumiemy i zaakceptujemy, wówczas większa szansa, że będziemy korzystać z przywilejów każdego wieku w pełniejszy sposób.

Zobacz też : Lęk przed zmianami

Redakcja poleca

REKLAMA