Decyzja o podjęciu pracy

Decyzja o podjęciu pracy
Praca zawodowa jest niezwykle istotnym elementem funkcjonowania społecznego. Oprócz tego, że zapewnia wynagrodzenia, które pomagają osiągnąć określony status ekonomiczny, to zaspokaja wiele innych potrzeb człowieka.
/ 22.06.2010 10:51
Decyzja o podjęciu pracy

Przede wszystkim daje szansę na rozwój osobisty i zawodowy, a co za tym idzie, podnosi samoocenę. Jest również wyznacznikiem statusu społecznego, pozwala na zawieranie nowych znajomości i ich utrzymywanie, pozwala na nabycie doświadczenia w różnych sferach życia.

Praca zawodowa jest szczególnie istotna dla kobiety, która dużą część swojego czasu poświęca na obowiązki domowe oraz wychowywanie dzieci. Praca w domu jest bardzo ważna i potrzebna, tak samo jak opieka nad dziećmi. Jednak jeśli taka sytuacja jest długotrwała i nie wynika z wewnętrznej potrzeby kobiety, a raczej z sytuacji życiowej, można wnioskować, że po pewnym czasie stanie się ona uciążliwa i męcząca. Zdarza się to zwłaszcza wtedy, kiedy wykonywanie obowiązków domowych nie jest doceniane przez członków rodziny – męża, dzieci.

Po pewnym czasie kobieta może postrzegać siebie jako osobę, która zaprzestała się rozwijać – wykonuje tę samą pracę, te same czynności, do których często nie trzeba mieć wysokich kwalifikacji, natomiast wystarczy doświadczenie życiowe. Dlatego tak ważna jest w życiu kobiety praca zawodowa. Pozwala na realizację swoich planów, zamierzeń, na uniezależnienie się finansowe.

Najbardziej korzystne byłoby, gdyby ta praca była odzwierciedleniem zainteresowań i pasji kobiety. Czasem również istotne jest to, aby czas poświęcany na pracę był możliwie elastyczny lub w niepełnym wymiarze, by móc pogodzić swoje obowiązki matki i żony oraz pracownika.

Zobacz też : Oczekiwania społeczne wobec kobiet

Decyzję o podjęciu pracy należy podjąć samodzielnie, ponieważ jest to indywidualna potrzeba, natomiast skutki tej decyzji będą widoczne dla wszystkich członków rodziny, dlatego też należy wziąć pod uwagę również ich zdanie. Warto mówić o swoich potrzebach, chęci realizacji, możliwości rozwoju. Dobrze, by partner mógł przejąć część dotychczasowych obowiązków tak, aby zminimalizować negatywne skutki nieobecności w domu.

Kobiety są bardzo dobrymi pracownikami, ponieważ często posiadają doświadczenie oraz cechy wynikające z pełnionych ról społecznych. Dlatego też warto te umiejętności rozwijać i nabywać nowe.

Zobacz też : Problemy zawodowe przyczyna kryzysu w związku

Redakcja poleca

REKLAMA