Aktywne słuchanie – klucz do rozmowy z mężczyzną

Rozmowa/fot. Fotolia fot. Fotolia
Kiedy rozmawiasz z mężczyzną, na którym Ci zależy i który Ci się podoba, możesz czuć paraliżujący lęk i obawę przed tym, by wypaść w jego oczach jak najlepiej. Aby być w takiej chwili bardziej pewną siebie, warto aktywnie słuchać. Co na tym zyskasz? O tym w artykule.
/ 13.04.2012 09:39
Rozmowa/fot. Fotolia fot. Fotolia

Aktywne słuchanie – klucz do równowagi w rozmowie

Często, kiedy rozmawiamy z przystojnym mężczyzną pierwszy raz, nie wiemy jak się zachować. Zdenerwowanie paraliżuje sporo (zazwyczaj nieśmiałych) kobiet. Zapominają wtedy o wielu bardzo ważnych elementach udanej rozmowy. W tym artykule chcę opisać jeden z nich, a mianowicie aktywne słuchanie. Jest ono niesamowicie istotne w czasie rozmowy, a mimo to tak często o nim zapominamy.

Często powtarzającym się błędem w rozmowie jest to, że jedna ze stron mówi zbyt mało lub zbyt dużo. W rozmowie również powinna być równowaga, a aktywne słuchanie pomaga w dojściu do niej.

Co zyskasz, gdy będziesz słuchała?

Kobieta, która jest zdenerwowana w rozmowie i kompletnie nie wie co powiedzieć, ani jak się zachować, zamiast aktywnie słuchać, zastanawia się jak wygląda, jak wypada w jego oczach, co powinna za chwilę powiedzieć lub co powiedziała wcześniej mądrego lub głupiego. Skupia się na własnej osobie, dlatego że boi się o opinię na swój temat. Najczęściej postępują tak kobiety z niską samooceną.

Słuchając aktywnie, skupiamy się na rozmowie lub na mężczyźnie, a nie na sobie. A to już plus. W tym samym czasie, kiedy odciągamy od siebie swoją uwagę i skupiamy się na rozmowie, przestajemy się bać tak bardzo o jego opinię na nasz temat i czujemy się bardziej komfortowo.

Mówiąc za dużo, chcąc coś osiągnąć (np. skupić męskie zainteresowanie) lub pokazać się z jak najlepszej strony, zapominamy o słuchaniu. Kiedy rozumiemy to, że należy wysłuchać rozmówcy, mniej mówimy i dajemy mu szansę się wypowiedzieć.

Zobacz też: Czy miłość jest chorobą?

A gdy rozmowa nie jest interesująca?

Aktywne słuchanie jest bardzo istotne nie tylko pod tym względem, by dobrze wypaść, ale również w pod tym, by rozmówca poczuł się wysłuchany, a nawet, by poczuł się wyjątkowo. Dzieje się tak, gdyż okazujesz mu swoją uwagę i pełne zainteresowanie.

Ważne jest jednak, by nie udawać. Jeśli rozmowa wcale Cię nie interesuje, nie namawiam do tego, by udawać pełne zainteresowanie. Namawiam do tego, by zawsze aktywnie słuchać.

Patrz!

Aby okazać swoje zainteresowanie rozmową, można do tego użyć mowy ciała, a dokładniej utrzymywać kontakt wzrokowy. To oznacza, że oddajesz mu swoją uwagę i po prostu go słuchasz. Możesz potakiwać głową, jeśli się z nim zgadzasz, zadawać pytania, jeśli czegoś nie rozumiesz.

Do tego wszystkiego dołącz pozytywną energię i nastawienie, a rozmowa naprawdę zyska na jakości.

Zobacz też: Czy istnieje recepta na udany związek?

Redakcja poleca

REKLAMA