LAT, DINKS, kohabitacja... co oznaczają te nazwy? Jak może wyglądać współczesny związek między kobietą i mężczyzną? /fot. Fotolia fot. Fotolia

8 strategii radzenia sobie z zazdrością

Zazdrość może pojawić się w każdym związku. Jakie są najczęstsze sposoby radzenia sobie z zazdrością? Poznaj najpopularniejsze strategie opisane przez White’a i Mullana.
/ 31.10.2011 19:36
LAT, DINKS, kohabitacja... co oznaczają te nazwy? Jak może wyglądać współczesny związek między kobietą i mężczyzną? /fot. Fotolia fot. Fotolia

White i Mullan wskazują, że ludzie radzą sobie z zazdrością, stosując zwykle jedną z ośmiu strategii.

Strategia 1

Polepszenie stanu aktualnego związku tak, by stał się on dla partnera bardziej atrakcyjny niż związek alternatywny, np. przez próbę podniesienia własnej atrakcyjności, zwiększenie udziału w obowiązkach domowych, udzielenie partnerowi większego wsparcia.

Strategia 2

Ingerencja w alternatywny związek partnera tak, aby stał się dlań mniej atrakcyjny od związku pierwotnego, np. przez wytykanie wad partnera, wpędzanie go w poczucie winy czy atakowanie partnera bądź rywala.

Strategia 3

Żądanie od partnera większego zaangażowania i budowanie barier utrudniających mu opuszczenie związku, np. celowe zajście w ciążę bez informowania go o tym; grożenie, że samemu opuści się związek, nakłanianie przyjaciół partnera, by wpłynęli na jego zdanie.

Strategia 4

Dewaluacja wartości partnera i/lub rywala w celu zyskania psychicznej przewagi oraz zmniejszenia cierpień po ewentualnym rozpadzie pierwotnego związku.

Warto wiedzieć: Toksyczne związki - udręka duszy i ciała

Strategia 5

Poszukiwanie alternatyw, np. większa koncentracja na dzieciach, pracy, przyjaciołach, podjęcie nowej, cenionej aktywności.

Strategia 6

Zaprzeczanie/ unikanie problemu, np. poprzez ucieczkę w pracę lub alkohol.

Strategia 7

Przedefiniowanie istoty pierwotnego związku, opartego już nie na ulotnej namiętności, lecz na wzajemnym wsparciu i pomocy. Zmiana interpretacji działań partnera: „Nie chodzi mu o nic poważnego, tylko o seks”, bądź zmiana pojmowania własnej osoby i roli w związku lub w życiu w ogóle (przedefiniowanie wartości, próba zmiany siebie czy zdobycia nowych umiejętności).

Strategia 8

Poszukiwanie wsparcia lub odreagowanie, by poradzić sobie z negatywnymi emocjami, najlepiej w towarzystwie kogoś zaprzyjaźnionego, dostarczającego nam uczuciowego wsparcia.

Dowiedz się: Zazdrość patologiczna - jakie są jej przyczyny?

Autor: Karolina Lelakowska

Fragment pochodzi z książki "Tajemniczy świat kobiecego orgazmu" pod redakcją Zygmunta Zdrojewicza (Wydawnictwo Continuo, 2009). Publikacja za zgodą wydawcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/24.11.2014 12:44
Uazam ze najlepsza byla by kilka krotna wizyta u psychologa ja tez sie tak zbieram ale nigdy nie mam czasu a trzeba sobiebz tym poradzic bo inaczej nasze zwiazki sie rozwala
/24.11.2014 12:40
Ja tez sobie nie radze z zazdroscia moj facet juz pewnie ma tego dosc ale coz tu poradzic skoro to jest silniejsze ode mnie
/13.06.2012 10:41
Nie wiem, czy z zazdrością w ogóle można sobie poradzić...