Życie seksualne po usunięciu macicy – co się zmienia?

Usunięcie macicy (histerektomia) wpływa na kobiecą samoocenę i postrzeganie własnego ciała, jednak nie musi negatywnie wpływać na życie seksualne. Okazuje się, że większość kobiet, które prowadziły pomyślne życie seksualne przed operacją, powracają do tego samego poziomu satysfakcji z seksu.
/ 08.03.2013 11:37

Seksualność kobiety po chorobie

Dla większości kobiet operacja ginekologiczna wiąże się nie tylko z głębokim przeżyciem związanym z ingerencją chirurgiczną, ale również z obawą co do długofalowych efektów operacji wpływających na życie seksualne.

Utrata organu, będącego dla każdej kobiety symbolem kobiecości, oddziałuje na samoocenę i prowadzi do zmiany w sposobie postrzegania własnego ciała. Może to powodować lęk, zaburzenia nastroju, a także powstawanie wątpliwości związanych z wpływem operacji na związek partnerski.

Kiedy powraca ochota na seks i kiedy można się zacząć kochać?

Możliwe jest, że Twój stan emocjonalny i fizyczny będzie z początku zakłócał i uniemożliwiał życie seksualne. Jednak spadek libido w pierwszym okresie po operacji nie oznacza, że ochota na seks nigdy nie powróci. Większość kobiet czuje znaczne wyczerpanie i zmęczenie przez pierwsze tygodnie po zabiegu chirurgicznym, ale gdy tylko upłynie czas potrzebny na rekonwalescencję i zaczyna powracać energia, zainteresowanie seksem powraca.

Lekarze zalecają odczekać od 4 do 8 tygodni przed powrotem do aktywności seksualnej . Po upływie odpowiedniego czasu stosunek seksualny nie powinien wywoływać bólu czy dyskomfortu.

Ból podczas stosunku – co robić?

Zdarza się jednak, że mimo upłynięcia zaleconego czasu może minąć kolejnych parę miesięcy, zanim zaczniesz ponownie odczuwać pełną przyjemność płynącą z seksu. Może to być spowodowane na przykład bólem w podbrzuszu czy też skurczeniem się pochwy. Nieprzyjemny stosunek często także powodowany jest suchością pochwy, który z kolei wynika z niedoboru estrogenu. Wszystkie te czynniki mogą przyczynić się do bolesności stosunku i zakłócić chęć do współżycia.

A oto sposoby, które mogą przyczynić się do zwiększenia przyjemności odczuwalnej podczas stosunku:

  • używanie wszelkiego rodzaju lubrykantów: olejków, kremów, globulek, które zapewnią odpowiedni poziom nawilżenia,
  • wydłużenie i spowolnienie stymulacji,
  • taniec lub innego rodzaju ruch pozwalający na fizyczne rozruszanie okolic miednicy przed stosunkiem,
  • wypróbowanie odpowiedniej pozycji, w której to kobieta będzie kontrolowała głębokość penetracji,
  • konsultacja z seksuologiem.

Zobacz też: Jak usunięcie macicy wpływa na życie seksualne?

Problem związany z poczuciem kobiecości

Problem z powrotem do życia seksualnego po operacji najczęściej nie wynika ze zmian w anatomii, ale z braku pogodzenia się z nową sytuacją, która bywa interpretowana jako utrata kobiecości.

Pamiętaj jednak, że kobiecość to przede wszystkim osobowość, zatem żadna ingerencja chirurgiczna nie jest w stanie Cię jej pozbawić. Czerpanie satysfakcji seksualnej zależy przede wszystkim od Twojego nastawienia.

Nie bez znaczenia jest także wsparcie i zrozumienie partnera. Jednak aby on mógł służyć Ci tym wsparciem, musisz z nim na ten temat porozmawiać. Dzielenie się swoimi odczuciami i przeżyciami związanymi z tym, przez co przeszłaś, pomoże we wzajemnym zrozumieniu emocjonalnych i fizycznych potrzeb w związku. Często warto skorzystać z profesjonalnej pomocy psychoonkologia, lekarza, seksuologa czy fizjoterapeuty.

Z doniesień naukowych wynika, że większość kobiet, które prowadziły pomyślne życie seksualne przed operacją, powracają do tego samego poziomu satysfakcji z seksu. Niektóre kobiety stają się nawet bardziej zainteresowane współżyciem, zwłaszcza te, które obawiały się zajścia w niechcianą ciążę, czy te, którym podczas stosunku dokuczały bóle, np. miednicy. Często przeżycia związane z seksem po operacji stają się bardziej zintensyfikowane dla obojga partnerów, ze względu na zwężenie się pochwy.

Badania porównujące rodzaje operacji oraz zasięg ingerencji w organizmie pokazały, że satysfakcja i aktywność seksualna po 6 miesiącach od zabiegu wzrosła niezależnie od typu operacji. Ponadto częstość współżycia przed i po zabiegu nie uległa zmianie, a w niektórych przypadkach nawet wzrosła.

Zobacz też: Histerektomia – co oznacza usunięcie macicy dla kobiety?

Redakcja poleca

REKLAMA