Program „Jestem przy Tobie” i portal www.jestemprzytobie.pl to pomocna dłoń dla kobiet dotkniętych rakiem narządów płciowych w trakcie terapii i po jej zakończeniu, a także dla ich bliskich. Powstał, aby kobiety, które potrzebują wsparcia, rozmowy, wiedzy na temat choroby i możliwości leczenia, nie były pozostawione same sobie. Zamieszczane są w nim niezbędne informacje na temat profilaktyki, diagnostyki i leczenia raka szyjki macicy, raka sromu, raka jajnika, czy raka trzonu macicy. Celem programu jest również wsparcie psychologiczne.
Program współtworzą 4 organizacje pozarządowe: Fundacja „Różowa Konwalia” im. prof. Jana Zielińskiego, Fundacja MSD dla Zdrowia Kobiet, Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Onkologicznych i Ogólnopolska Organizacja Na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy „Kwiat Kobiecości”.
Utrata włosów po chemioterapii to dla wielu kobiet ogromna trauma. Coraz więcej z nich decyduje się więc na tatuaż z henny na głowie. Czemu służy taki tatuaż i jakiej henny używa się do wykonania zdobienia?
Czytaj więcej
Okazuje się, że szczepionka przeciwko HPV chroni przed wirusem nie tylko dziewczynki, ale też dorosłe kobiety, a nawet… mężczyzn. Jak to możliwe?
Czytaj więcej
Choreoterapia, czyli terapia ruchem (w tym także tańcem) pomaga chorym na nowotwory, osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich czy młodzieży zagrożonej nałogami. W jaki sposób działa?
Czytaj więcej
Czy w czasie leczenia nowotworu warto przyjmować suplementy diety? Czy amigdalina powoduje remisję raka? Czy suplementy na porost włosów zapobiegają ich wypadaniu w czasie chemioterapii?
Czytaj więcej
Czy leczenie onkologiczne przekreśla szansę na macierzyństwo? Jak zachować płodność po leczeniu raka? Na pytania odpowiada prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński, Koordynator Oddziału Ginekologii i Patologii Ciąży Szpitala Specjalistycznego „Inflancka” w Warszawie!
Czytaj więcej
Czy osoby z nadwagą częściej chorują na nowotwory? Co jeść, gdy mamy raka? Jak układać jadłospis, jeśli wygraliśmy już walkę z nowotworem? Czy dietą można wyleczyć raka? Na pytania odpowiada dietetyk Karolina Szymańska-Kopa!
Czytaj więcej
Najczęściej występujące skutki uboczne chemioterapii to: wypadanie włosów, nudności, wymioty, infekcje skórne i zapalenia śluzówek. Niektóre działania niepożądane leczenia są jednak dużo groźniejsze. Które z nich zagrażają zdrowiu?
Czytaj więcej
Na czym polega wybarwienie węzła wartowniczego? Czy jego wycięcie pomaga w zatrzymaniu rozprzestrzeniania się nowotworu? Czy zapobiega przerzutom?
Czytaj więcej
Czy w trakcie radio- i chemioterapii można przebywać na słońcu i się opalać? Czy można się kąpać w morzu lub chodzić na basen? Odpowiada Barbara Jobda, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznych!
Czytaj więcej