Spadek libido w ciąży

kobieta, łóżko
Od czego zależy to, że niektóre ciężarne mogą kochać się codziennie, a inne nie mają w ogóle ochoty na zbliżenia? To wszystko wina hormonów!
/ 05.06.2018 21:27
kobieta, łóżko

Nie martw się, kiedy na początku ciąży zaobserwujesz u siebie spadek libido. Najprawdopodobniej to sprawka hormonu ciąży, czyli groźnie brzmiącej gonadotropiny kosmówkowej. 

Już kilka dni po zapłodnieniu, poziom tego hormonu gwałtownie wzrasta i przez najbliższe trzy miesiące utrzymuje się na wysokim poziomie. Dzięki temu zapłodnione jajeczko bezpiecznie zagnieżdża się w macicy i rozpoczyna się rozwój łożyska. Jednak ten sam hormon odpowiada również za mdłości i senność, które mogą powodować Twoją niechęć do zabaw w łóżku. Również inny hormon: progesteron, który zapobiega odrzuceniu płodu przez organizm matki, powoduje, że kobieta może mieć trudności w osiąganiu podniecenia seksualnego. Dowiedz się jak matki rujnują swoje życie seksualne.

Hormonalna odsiecz 

Twojemu partnerowi, który z niecierpliwością wygląda czasów, kiedy odzyskasz swoją fantazję w łóżku, pozostaje pocieszenie, że już wkrótce górę wezmą hormony, dzięki którym znowu będziesz miała ochotę na seks. W drugim trymestrze dzięki podwyższonemu poziomowi relaksyny i estrogenu w Twoim ciele, najprawdopodobniej znowu powrócą siły i chęć na miłosne zabawy. Pobudzeniu seksualnemu sprzyja też testosteron, produkowany przez łożysko.

Od czwartego miesiąca ustaną ciążowe dolegliwości i wróci dobry humor. Twoje ciało stanie się rozluźnione i żądne czułych pieszczot. Aby jednak z powrotem odzyskać chęci do intymnych pieszczot bardzo ważna jest akceptacja tego, jak zmienia się Twoje ciało. Twój rosnący brzuszek może stać się dla Ciebie powodem do wstydu w łóżku – zupełnie bezpodstawnie. Krągłości, jakich nabierasz, są wyjątkowo ponętne dla Twojego partnera, dlatego nie wahaj się ich mu ukazywać. Kobieta akceptująca bez zastrzeżeń swój stan i ciało, emanuje pozytywną, seksowną energią.

Popraw sobie nastrój 

Jeśli do tej pory ciąża kojarzy Ci się jedynie z męczącymi nudnościami i sennością, pora by to zmienić. Pamiętaj, że w głównej mierze to od Twojego nastawienia zależy, jak będziesz wspominać ciążę. Rozpieszczaj się – nie jedzeniem podwójnych porcji – ale dbaniem o ciało i zmysły. Zamiast ściskać się w dżinsach sprzed kilku miesięcy zafunduj sobie specjalne ciążowe ubrania – dzięki nim będziesz mogła wyglądać seksownie nawet pod koniec trzeciego trymestru. Specjalna bielizna ciążowa pozwoli Ci zachować ładne kształty po ciąży. Staraj się dbać o siebie tak samo, jak przed ciążą: depiluj brwi i nogi, używaj balsamów nawilżających (działających też na rozstępy), nie zapominaj o pielęgnacji włosów i delikatnym makijażu.

 

Relaks jest sexy 

Wieczory przeznacz na odpoczynek. Jest on potrzebny nie tylko Tobie, ale i dziecku. Spokojna, zadowolona z życia kobieta łatwiej przezwycięży wszystkie ciążowe dolegliwości, szczególnie kiedy ma wsparcie partnera. Stanowczo wymagaj jego pomocy przy pracach domowych, zrezygnuj z forsownych zakupów i znajdź zastępstwo podczas męczącego mycia okien. Ciąża ma być czasem radości, a nie zmęczenia i stresu. Ulubiona muzyka, zapachowe świeczki, przyciemnione światło powinny pomóc odnaleźć Ci chęci na radosne, intymne zabawy. Jeśli mimo romantycznego nastroju, nadal nie masz ochoty na seks, poczekajcie kilka dni lub tygodni z kolejną próbą zbliżenia. Nie zmuszaj się do seksu, tylko po to, by zrealizować oczekiwania partnera – to może Was oboje oddalić od siebie i zniechęcić do czułości.

Czy ono wszystko widzi?

Wiele par przeżywa w ciąży irracjonalny lęk, że dziecko podczas stosunku czuje i widzi wszystko co "tam" się dzieje. Nie martw się, że Twój partner w czasie penetracji urazi płód. To jest niemożliwe. Maleństwo jest dobrze chronione przez wody płodowe i czop śluzowy, który dodatkowo broni wstępu do macicy bakteriom. Orgazm poprawia dotlenienie Twojego organizmu, a co za tym idzie – płodu, zatem uprawianie seksu jest dla dziecka nawet korzystne, a skurcze, jakie odczuwasz, wprawiają maleństwo w przyjemne bujanie.

Sylwia Opońska

Zobacz także:
Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu! 
Ciąża- co wolno, a czego nie?
Co oznacza ciąża pojawiająca się w snach?


 

Redakcja poleca

REKLAMA